Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στην έντος έδρας νίκη επί τoυ Πλατανιά

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Μετά το νικηφόρο παιχνίδι κυπέλλου μεσοβδόμαδα με την Λάρισα παρά τον αποκλεισμό, η ομάδα της Θράκης, πέτυχε τρίτη σερί νίκη και δεύτερη για το πρωτάθλημα με τον Πλατανιά.

Ανέκαθεν η ομάδα των Χανίων, δυσκόλευε τη Ξάνθη, εντός έδρας. Ο δυνατός αέρας που επικρατούσε στα Πηγάδια, σίγουρα, επηρέασε, την ποιότητα του παιχνιδιού και δυσκόλεψε πολύ, τους παίχτες και των δυο ομάδων. Η Ξάνθη σκόραρε νωρίς και φαινόταν ότι θα έχει εύκολη νίκη. Προς το τέλος όμως, ο Πλατανιάς επανήλθε και άγχωσε τους ακρίτες. Τελικό σκορ 3-2.

Ας δούμε τους παίχτες της Ξάνθης, σήμερα:

Ζιφκοβιτς: Δέχτηκε δύο γκολ, αλλά έδωσε και την πάσα-ασσίστ για το τρίτο γκολ της Ξάνθης. 7/10

Φλίσκας: Με το γνωστό φιλότιμο, πάθος, εμπειρία, ενώ υπέπεσε και σε πέναλτι. 5/10

Μπαξεβανίδης: Στάθηκε καλά στα αμυντικά καθήκοντα, επιθετικά πέτυχε το δεύτερο γκολ της Ξάνθης. 7/10

Κασάδο: Βοήθησε αμυντικά και είχε το μυαλό του, να κρατάει τους παίχτες του Πλατανιά, από την αριστερή πλευρά. 5/10

Λισγάρας: Αρκετά καλός σήμερα αμυντικά. Επιθετικά, είχε δύο προσπάθειες για γκολ. 6/10

Μεχία: Ανασταλτικές βοήθειες στο κέντρο, πολύ τρέξιμο, πολύ μαρκάρισμα. 7/10

Ντε Λούκας: Τραυματίστηκε, έγινε αλλαγή. 4/10

Λουσέρο: Έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, στον άξονα. Τραυματίστηκε, έγινε αλλαγή. 5/10

Κίκε: Κέρδισε το πέναλτι, για τη Ξάνθη, στα πρώτα λεπτά. Στα τελευταία παιχνίδια, έχασε τη δημιουργικότητα, τη σπιρτάδα, την αποτελεσματικότητα του. 4/10

Γενρισεκ: Είχε διάθεση και όρεξη. Πέτυχε νωρίς γκολ-πέναλτι, καθώς και το τρίτο γκολ της Ξάνθης. 8/10

Τριάδης: Προσπαθούσε να δημιουργήσει φάσεις, είχε διάθεση, αλλά αποτέλεσμα κανένα. Στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε και στον άξονα, χωρίς κάτι ιδιαίτερο. 5/10

Καμαρά: Έπαιξε ένα ημίχρονο, ως αλλαγή. Αλλά όπως και στο παιχνίδι κυπέλλου με τη Λάρισα, φάνηκε πολύ ανέτοιμος. Εμφανώς επηρεασμένος από τη μεγάλη του απουσία, λόγω τραυματισμού. 3/10

Φασίδης: Μπήκε ως αλλαγή, έπαιξε σχεδόν μισή ώρα. 5/10

Σιλά: Έπαιξε δέκα λεπτά στο τέλος.