Β’ Εθνική: Πλήρωσε το κακό ξεκίνημα η Ασπίδα Ξάνθης και γνώρισε τέταρτη σερί ήττα στο Αγρίνιο

Σε ένα ακόμη παιχνίδι η Ασπίδα Ξάνθης πλήρωσε το κακό ξεκίνημα και ηττήθηκε στο Αγρίνιο από τον τοπικό ΑΟΑ για την 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά  γνωρίζοντας την τέταρτη συνεχόμενη ήττα με στην πρεμιέρα του 2018.

Η ομάδα της Ξάνθης βρέθηκε πίσω στο σκορ με 14-4 και 23-7 δεχόμενη ένα σερί 9-0 λίγο πριν με τρίποντο κλέισει το δεκάλεπτο πίσω με 23-10. Στην δεύτερη περίοδο μπήκε καλά μείωσε 23-15, αλλά με κακές επιλογές βρεθηκε στο -14 με 32-18 στο 17′ με την διαφορά να κλείνει με το ημίχρονο στους 17 πόντους (36-19).

Κακό ξεκίνημα και στο δεύτερο με το σκορ να φτάνει στο 50-27 στο 24′ με τους Ξανθιώτες να μειώνουν 57-41 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το 76-61 να είναι το τελικό αποτέλεσμα. Πρώτος σκόρερ σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Γκέλιος με 15 πόντους που δεν είχε αυτή την φορά την βοήθεια επιθετικά του Κουτσογιάννη.

Δεκαλεπτα: 23-10, 36-19 (ημίχρονο), 57-41, 76-61

Α.Ο. ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Τασόπουλος 11, Μπερερής 7, Κυριλής Θ. 2, Μουρατίδης 23(2), Γκρέκας 4, Κυριλής Δ., Τάσσος 5, Κασαμπαλής 14, Μήτσου 10(2), Σταύρου, Τάγκας.

Α.Π.Σ. ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κώστας Ιωαννίδης): Αμούτζιας 8(2), Παπαδάκης 8(1), Γρούδος 9, Τσιώγκας 5, Κλωνάρας, Κουτσογιάννης 5(1), Γκέλιος 15(3), Απιδόπουλος 3(1), Θεοδωρίδης 3, Μασμανίδης 2, Σαββίδης 3(1).