Με κορυφαίο τον Δημήτρη Μούχλια το πρώτο βήμα πρόκρισης της Εθνικής Παίδων με νίκη επί της Πορτογαλίας

Η Εθνική Παίδων επικράτησε με 3-0 σετ της Πορτογαλίας, στο πρώτο της παιχνίδι στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Στέφανου Νανά είχε κορυφαίο παίκτη τον εβρίτη Δημήτρη Μούχλια με 18 πόντους (50% στην επίθεση με 16/32 επιθέσεις, 1 άσσος και 1 μπλοκ) ενώ πολλές λύσεις ως ακραίος έδωσε και ο Σπύρος Χανδρινός.

Τέσσερις πόντους πρόσθεσε ο Κεσεσίδης (3/6 επ., 1 μπλοκ) ενώ έναν, μία στη μία επίθεση, είχε και ο Μποζίδης ένώ σαν αναπληρωματικός του τελευταίου χρησιμοποιήθηκε ο Μάριος Παπάζογλου.

Η Εθνική ήταν καλύτερη σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, κυριάρχησε στην επίθεση με ποσοστό 56% και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους μαχητικούς Πορτογάλους.

Το ραντεβού του Σαββάτου (6/1, 17.30) στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη με αντίπαλο την Λετονία (νικήτρια με 3-0 της Ισπανίας στο εναρκτήριο ματς του ομίλου με 25-19, 28-26, 25-22) είναι το καθοριστικό για την διεκδίκηση της πρωτιάς και της πρόκρισης στα τελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

«Είμαι ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα όχι όμως από κάποια τακτικά κομμάτια του παιχνιδιού, τα οποία και θα συζητήσουμε με τους παίκτες έτσι ώστε να εμφανιστούμε καλύτεροι στο δεύτερο παιχνίδι μας» δήλωσε ο ομοσπονδιακός προπονητής Στέφανος Νανάς.

Τα σετ: 3-0 (25-15, 25-21, 25-16). Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 45 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της Πορτογαλίας προήλθαν από 4 άσσους, 24 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.