Volley League: Δεν μπορεί εντός ο Εθνικός! Πέμπτη ήττα στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” από τον Φοίνικα Σύρου

Ποδαρικό με το αριστερό έκανε για το 2018 ο ενισχυμένος Εθνικός Αλεξανδρούπολης που ηττήθηκε για πέμπτη φορά εντός έδρας φέτος σε ισάριθμα παιχνίδια στο “Μιχάλης Παρασκευόπουλος” από τον δυνατό Φοίνικα Σύρου και έμεινε στην ζώνη των πλέι άουτ του υποβιβασμού στο φινάλε του πρωτου γύρου της Volley League.

Aπό την άλλη ο Φοίνικας με την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη μετά από τρία χρόνια στην Αλεξανδρούπολη ανέβηκε στην τρίτη θέση και ισοβαθμεί και πάλι με τον εκπληκτικό φέτος Ηρακλή Χαλκίδας με 21 βαθμούς.

Για τον Εθνικό έκαναν ντεμπούτο έκαναν ο πασαδόρος Γιάννης Χαριτωνίδης (3 πόντοι) που επέστρεψε μετά από ένα εξάμηνο στην ομάδα και ο ακραίος Δημήτρης Ριζόπουλος (4 πόντοι με 4/14 επιθέσεις) που παρά τις αντιδράσεις φόρεσε την φανέλα του Εθνικού μετά πό σχεδόν μια δεκαετία. Ετσι η ομάδα του Έβρου με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου παρέμεινε στην 9η θέση της βαθμολογίας με μόλις 12 βαθμούς και εκτός πλει οφ και π΄ρεπει να προσέξει ώστε να μην μπει σε περιπέτειες.

Στο πρωτο σετ είχαμε μάχη πόντο πόντο με τον Εθνικό να είναι ένα βήμα μπροστά μέχρι το 19-18 ενώ ο άσσος του Βελίτσκοβιτς άνοιξε τη διαφορά στο +2 (20-18). Με τον Γιορντάνοφ σε μεγάλα κέφια ο Φοίνικας ξεκίνησε την αντεπίθεση και με δύο επιθέσεις του Βούλγαρου διαγωνίου ισοφάρισε 21-21. Με δύο λάθη από Ριζόπουλο, Χαριτωνίδη και μία νέα επίθεση του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας έκανε πολύτιμο σερί 3-0 και προσπέρασε 24-21. Ο Μαρούλης έχασε το σερβίς και ο Γιορντάνοφ έκανε το 25-22 και το 0-1 σετ βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη στου Συριανούς.

Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και το 2ο σετ με τις δυο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ. Μέχρι το 14-14 γίνοντας μάχες πόντο πόντο αλλά με ωραία επίθεση του Γιορντάνοφ και άσσο του Μαρούλη ο Φοίνικας ξέφυγε 16-14. Ο Γιορντάνοφ και ο Πέτερλιν τελείωσαν καθοριστικές κόντρα επιθέσεις και οι συριανοί ξέφυγαν 16-20 και καθάρισαν εύκολα το σετ με 20-25 κάνοντας το 0-2

Το τρίτο σετ κύλησε πιο άνετα για τον Φοίνικα που προηγήθηκε 5-10 και 11-16 με τον Εθνικό να παλέυει αλλα τελικά να χάνει 19-25 και αυτό το σετ και να γνωρίζει μια ακόμη ήττα στον Έβρο.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 20-25, 19-25) σε 81’

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 17 (16/31 επ, 1 άσσος), Χατζόπουλος 3 (1/5 επ, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Βελίτσκοβιτς 15 (13/21 επ, 2 άσσοι, 60% υπ -40% άριστες), Χριστόφας 3 (3/6 επ), Ριζόπουλος 4 (4/14 επ, 93% υπ – 73% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ – 50% άριστες), Χαραλαμπίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Μαρούλης 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Λινζ 2 (2/6 επ, 20% υπ – 20% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (18/24 επ, 2 μπλοκ), Γάτσης 6 (4/4 επ, 2 μπλοκ), Πέτερλιν 5 (5/17 επ, 54% υπ -21% άριστες) / Ζήσης (λ, 82% υπ – 82% άριστες), Ηλίας, Σούρδι 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ -33% άριστες), Σταυρακάκης