Volley League: Πρωταθλητής χειμώνα στα περισσότερα σετ και στα τάι μπρέικ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης

Μπορεί με το φινάλε του 2017 και την ήττα από τον Ηρακλή στην Χαλκίδα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης να έπεσε στην 9η θέση της βαθμολογίας και να βρίσκεται πλέον στην θέση των πλέι άουτ  παραμονής με το πέρας 10 αγώνων στην Volley League τη σεζόν 2017-18, ωστόσο  κατέχει μια περίεργη πρωτιά.

Συγκεκριμένα, αυτήν της ομάδας που έχει αγωνιστεί τα περισσότερα σετ στο πρωτάθλημα, 42 σε αριθμό, αφού έχει δώσει μέχρι στιγμής 5 αγώνες που οδηγήθηκαν στο ται μπρεικ έχοντας μόλις μια νίκη στην Καλλιθέα απέναντι στον Εθνικό Πειραιά και 4 ήττες.

Ακολουθεί ο Ηρακλής Χαλκίδας με 41 σετ και 4 ται μπρεικ (2-2 νίκες, ήττες), ο Φοίνικας που είναι ο επόμενος αντίπαλος του Εθνικού με 40 σετ και 4 ται μπρέικ, η Κηφισιά με 40 σετ και 3 ται μπρεικ (2-1), ο Παμβοχαικός των Θρακιωτών με 40 επίσης σετ και 3 ταιμπρεικ (2-1), ενώ τα λιγότερα σετ έχουν αγωνιστεί ο ΠΑΟΚ με 32 σετ και ο Ολυμπιακός με 31.