Volley League: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στην Χαλκίδα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχοντας παράπονα από την διαιτησία

Δεν τα κατάφερε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην Χαλκίδα στο φινάλε του 2017 και ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον δυνατό φέτος τοπικό Ηρακλή για την 10η αγωνιστική της Volley League.

Oι Εβρίτες δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι αφού στα δυο πρώτα σετ έμειναν μετά τα μισά τους πίσω στο σκορ με 25-19 και 25-21 αντίστοιχα. Στο τριτο σετ έγινε πραγματική μάχη με πολλές εναλλαγές στο σκορ, με τον Εθνικό να ξεφέυγει 16-20 με τον Παγιάν, τους γηπεδούχους να φτάνουν με 24-23 στο ματς μπολ αλλα΄τον Εθνικό να αντιδρα και με εκπληκτικό Βελίτσκοβιτς να κατακτά το σετ 27-29 μειώνοντας σε 2-1 σετ δείχνοντας ότι μπορεί να πάει σε ένα ακόμα ται μπρεικ στο εκτο του στο πρωτάθλημα.

Δυστυχώς αν και βρισκόταν κοντά στο σκορ μέχρι λίγο πριν από το τέλος με 19-17, δέχτηκε ένα σερι έχοντας αρκετά παράπονα απο την διαιτησία και ηττήθηκε με 25-18 γνωρίζοντας την 7η ήττα ρ=του στο πρωτάθλημα μένοντας στους 12 βαθμούς, σε αντίθεση με τον Ηρακλή που πέτυχε την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα και ανέβηκε τρίτος φτάνοντας τους 18 βαθμούς.

Πολύ καλός για τον Εθνικό ο Παγιάν με 21 πόντους έχοντας 18/48 επιθέσεις και ο Βελίτσκοβιτς με 19 πόντους με 17/37 επιθέσεις, όπως και οι κεντρικοί Χατζόπουλος (4 μπλοκ, 11 πόντοι) και Χριστόφας με 14 πόντους και 11/13 επιθέσεις. Από την ομάδα της Χαλκίδας ξεχώρισαν οι Μότα με 24 πόντους και ο Τάπια με 17.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-21, 27-29, 25-18) σε 111′

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 13 (8/16 επ., 5 μπλοκ), Κολτσιάκης 2 (1/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. – 20% άριστες), Τσολάκος 5 (5/9 επ.), Μότα 24 (17/34 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 19% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ, 83% υπ. – 50% άριστες), Φραγκιαδάκης, Μακ Γιουίλιαμ 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 65% υπ. – 35% άριστες), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 21 (18/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Καβαρατζής 5 (3/15 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. – 35% άριστες), Βλαχόπουλος, Βελίτσκοβιτς 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 22% άριστες), Χριστόφας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. – 20% άριστες).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΜΕΣΩ ΤΟΥ LIVE TOY THRAKISPORTS ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΣΤΗΝ ΧΑΛΚΙΔΑ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΗΡΑΚΛΉ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΟ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ