A2 Aνδρών: Έχουν “σφυγμό” οι Κύκλωπες που πήραν την νίκη ανάσα επί του Αρχέλαου

Μια πολύ σημαντική νίκη την πρώτη στο πρωτάθλημα που τους κρατά ζωντανούς στην υπόθεση παραμονή πήραν οι Κυκλωπες Αλεξανδρούπολης επικρατώντας εντός έδρας του Αρχέλαου Κατερίνης με 30-29 μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Τα παιδιά του Ηλίας Παπαχρήστου μπήκαν αποφασισμένα για τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα και μετά το 20λεπτο ξέφυγαν στο σκορ 12-10 κλείνοντας το ημίχρονο στο +4 με 17-13.

Κακές επιλογές στην άμυνα έφερε του Κατερινιώτες κοντά στο σκορ με 19-18 στο 35′ με του Κύκλωπες να αντιδρούν και με φοβερή άμυνα στο επόμενο πεντάλεπτο να ξεφεύγουν με 21-18. Ο Αρχέλαος όμως αντέδρασε και στο 50′ πέρασε μπροστά με 25-26 δίνοντας μεγάλο σασπένς στην συνάντηση. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε μάχη με τους Κύκλωπες έχοντας έναν φοβερό Πιστιόλα να επικρατούν με 30-29 μένοντας ζωντανοί στην υπόθεση παραμονή.

Πεντάλεπτα: 3-3, 7-6, 8-8, 12-10, 15-12, 17-13 (ημίχρονο), 19-18, 21-18, 21-20, 25-26, 27-27, 30-29 (τελικό αποτέλεσμα)

ΚΥΚΛΩΠΕΣ: Λαιλισίδης 2, Καρβουνίδης 1, Πιστόλας 10, Βαρδάκας 2, Χαραλαμπίδης Ε. 5, Μπασδάνης, Τζίνεβης 4, Κωστόπουλος, Γλήνιας, Καραβασίλης, Ξηρόπουλος, Ισλανίδης 1, Επιτρόπου 5, Φουντούκας, Πατσιαβάς, Χαραλαμπάκης.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ: Κοσμίδης, Τριανταφύλλου 2, Ξεφτέρης, Εγγλέζος 3, Ραντζέλοβιτς 2, Χαραλαμπίδης Κ. 10, Παπανάκος, Καιμακάμης, Θυμιόπουλος 8, Σκουφάς Κ., Χρυσός 4, Παπαδόπουλος, Σκουφάς Δ., Χατζηπαυλίδης, Αναστασίου.