ΕΠΣ Θράκης: Νίκη γοήτρου με παράπονα της Δόξας Σώστη σε… «ματς-αγγαρεία» για τον Ίασμο

Την προκριση για τα ημιτελικά πήρε παρά την ήττα με 1-2 στον Ίασμο ο Μέγας Αλέξανδρος από την Δόξα Σώστη, αφού στο πρώτο αγώνα είχε επικρατήσει με 1-3.

Η Δόξα Σώστη προσπάθησε να αιφνιδιάσει (ηθελε 3 γκολ για την πρόκριση) τους μέτριους γηπεδούχους που αγωνιστηκαν χωρίς τον Ογκουνσότο και έκαναν από την αρχή αγγαρεία, με χαρακτηριστικές περιπτώσεις δυο φάσεις στο 6′ και στο 8′ που κόπηκαν με αμφισβητούμενα οφ σαιντ από τον διαιτητή Δρακίδη και τον βοηθο του.

Όπως γραφει το rodopisports, απο το 30′ μέχρι σχεδόν και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Σώστης επιδόθηκε σε έναν μαραθώνιο φτάνοντας ουκ ολίγες φορές στη μικρή περιοχή με καλύτερη στιγμή αυτή στο 46, μετά από γυριστό σουτ που μλόκαρε ο Παπουτσίδης. Οι γηπεδούχοι πέρα από κάποιες όμορφες ατομικές προσπάθειες αλλά και κάποιες αντεπιθέσεις δεν κατάφεραν να μπουν στο ματς ψάχνοντας να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ίασμος απείλησε στο 47′ όταν μετά από πολύ καλή συνεργασία των Αμοιρόπουλου, Παπαρούνα και Κλή ο τελευταίος σούταρε μην ανησυχόντας τον Χατζηισσακ. Το σκόρ άνοιξε στο 58΄όταν σε κόρνερ για τον Σώστη η μπάλα μέσα στη μικρή περιοχή φτάνει στον Παπουτσή που σκόραρε κάνοντας το 0-1. Στο 83΄ μετά από κόρνερ πιάνει τη μπάλα ο Ντεμερτζίδης και με σουτ κάνει το 1-1. Ο Σώστης δεν πτοήθηκε και λίγα λεπτά αργότερα ο Παπαδόπουλος κάνει το 1-2 δίνοντας την νίκη γοήτρου στην πολύ καλή ομάδα του Παναγιώτη Τσιμπουργκενη.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΑΣΜΟΥ: Παπουτσίδης, Μπιμπίλης,Χουσείν, Μυλωνάς,Λειβαδειώτης, Ντεμερτζίδης, Παπαρούνας, Αμοιρόπουλος, Καραπάτσιος, Κλης, Βιόπουλος,

ΔΟΞΑ ΣΩΣΤΗ: Χατζηισαάκ, Σταυρόπουλος, Τέφος,Ανδρίκου, Παπουτσής, Παπαδόπουλος, Γεωργακόπουλος, Σιόζος, Λαβδάς, Φανιάδης, Παπασωτηρίου

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΩΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΤΗΣ ΕΠΣ ΘΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΑΝ ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ