Β’ Εθνική: Επιστροφή στις νίκες για την ελλειπή Ασπίδα Ξάνθης που επικράτησε της μαχητικής Ελίμειας Κοζάνης

Επιστροφή στις νίκες μετά από σχεδόν ένα μήνα για την Ασπίδα Ξάνθης που για την 8η αγωνιστική επικράτησε της νεοφώτιστης Ελίμειας Κοζάνης με 64-53.

Η ομάδα της Ξάνθης πήρε την νίκη που τόσο χρειαζόταν μετά τις ηττες με Χαρίλαο Τρικούπη και Πευκοχώρι εκτός έδρας και το ρεπό που είχαν η ξανθιώτες και παρά την σημαντική απουσία του Γκέλιου και του Μασμανίδη, εχοντας ωστόσο μια επιστροφή αυτή του Στεφανίδη (10 πόντοι) αν και δυσκολεύτηκαν από τους Κοζανίτες φόρτσαραν στην τρίτη περίοδο και εξασφάλισαν την σημαντική αυτή νίκη.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στο πρωτο μέρος με την Ασπίδα να μην μπορεί να αποσπαστει στο σκορ. Το πρωτο δεκάλεπτο έληξε 16-15 με το ημίχρονο να βρίσκει τις δυο ομάδες ισόπαλες 31-31.

Στο δεύτερο μέρος οι Θρακιώτες πήραν μπρος και αποσπάστηκαν στο σκορ κλείνοντας την τρίτη περίοδο μπροστα 50-42 έχοντας καλύτερες επιθετικές επιλογές και έναν πολύ καλό για μια ακόμη φορά Τόλη Κουτσογιάννη (17 πόντοι), με το τελικό σκορ 64-53 να επαναφέρει τα χαμόγελα στο στρατόπεδο της Ασπίδας.

Δεκάλεπτα: 16-15, 31-31, 50-42, 64-53

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Αμουτζιάς 4, Παπαδάκης 4, Τσιώγκας 2, Στεφανίδης 10 (2), Γρούδος 10, Κλωναράς 9 (1), Σαββίδης 7 (1), Άνθης 2, Κουτσογιάννης 17, Απιδόπουλος 5 (1).

ΕΛΙΜΕΙΑ (Καραγιαννίδης): Τσούκας 8 (1), Μαλούτας 2, Σουπούρας 2, Πεχλιβανίδης 3 (1), Κούβελας 4, Νικολάου 14 (2), Μαλλιούρας 2, Μακρής15 (1), Τσιμίδης 3.