Γ’ Εθνική: Μια ζεστό μια κρύο για τον ΓΑΣ που ηττήθηκε στην Κομοτηνή από την Καλαμαριά

Κακή ήττα την δεύτερη συνεχόμενη στην έδρα του για την 7η αγωνιστική στην Γ’ Εθνική γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνη στο ΔΑΚ της πόλης επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 63-67 και πρόωρα δείχνει να αποχαιρετά οποιαδήποτε βλέψη για άνοδο στην παραπάνω κατηγορία.

Το παιχνίδι δε ξεκίνησε καλά για τον ΓΑΣ που βρέθηκε εξ’ αρχής πίσω στο σκορ με το πρωτο δεκάλεπτο να λήγει 13-20. Η αντίδραση που όλοι περίμαναν δεν ήρθε ούτε και στο επόμενο δεκάλεπτο με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 26-34 με τους Καλαμαριώτες να κρατούν προβάδισμα ασφαλείας με την λήξη του.

Κάπου εκεί ο ΓΑΣ αντέδρασε και πολύ γρήγορα σε ένα τετράλεπτο και με σερί 10-0 πέρασε μπροστά με 38-36, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς με δικο τους σερί πέρασαν και πάλι μπροστά  44-52 στο 30′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του ΓΑΣ μείωσαν και πάλι γρήγορα τη διαφορά σε 50-52, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Σταματέλο να πετυχαίνει σημαντικούς πόντους  ξέφυγαν 53-60 και πήραν την νίκη με 63-67 πιάνοντας στην βαθμολογία τον ΓΑΣ που πέταξε στα σκουπίδια την μεγάλη νίκη επί του Μακεδονικού έχοντας και αυτοί 4 νίκες και 3 ήττες.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 26-34 (ημίχρονο), 44-52, 63-67 (τελικό αποτέλεσμα)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπή 3, Λεχούδης 7, Χατζηδημητρίου 4, Γιωτόπουλος 9 (1), Σιμάκης 11, Παλάσκας 8 (2), Χαλίλ 20.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Γεωργιάδης, Κεσίδης): Χατζόπουλος 12 (1) Αποστόλου 8 (1), Σταματέλος 10 (1), Μαχαιριανάκης 8, Σπυρόπουλος 4, Στυλιανίδης 15 (3), Χατζίδης 10.