Super League: Η κριτική και η βαθμολογία των παικτών του ΑΟΞ στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Επιμέλεια: Ηλίας Κούλαλης

Παιχνίδι μακριά από τα Πηγάδια, στα Ιωάννινα, με τον ΠΑΣ, είχε σήμερα η ομάδα της Ξάνθης, ένα παιχνίδι που είχε ιδιαίτερη δυσκολία για τους Θρακιώτες, λόγω των πολλών ελλείψεων, από τιμωρίες και τραυματισμούς.

Η Ξάνθη μπήκε καλά στο παιχνίδι, στη συνέχεια ο ΠΑΣ ισορρόπησε το ματς και ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ γρήγορα στην επανάληψη. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη, είχε χειρότερη εικόνα και οι Γιαννιώτες έχασαν ευκαιρίες να πετύχουν κι άλλο γκολ.

Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα της Θράκης, ισοφάρισε με τον Γέντρισεκ και πήρε τον ένα βαθμό της ισοπαλίας. Σίγουρα, υπάρχει κάθε λόγος, να είναι όλοι ευχαριστημένοι στην ομάδα της Ξάνθης, μετά από την ισοπαλία, δεδομένων και των συγκυριών που αντιμετωπίζουν αυτό το διάστημα.

Από εκεί και πέρα, πάμε να δούμε αναλυτικά την κριτική των παικτών της ομάδας της Ξάνθης στον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα:

Ζιβκοβιτς: Έκανε πολλές αποκρούσεις, κράτησε το σκορ στο ένα γκολ. Δεν φέρει ευθύνη για το γκολ, που δέχτηκε η ομάδα του. 7/10

Σβάρνας: Ξεκίνησε βασικός, πήγε πολύ καλά, αλλά δεν είναι δεξί μπακ. Τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή. 6/10

Φλίσκας: Δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα αμυντικά, αλλά στη φάση του γκολ, δεν προλαβαίνει στο σπριντ τον Κόντε. Μοιραία, έρχεται το 1-0 για τον Πας. 5/10

Κασάδο: Στάθηκε καλά αμυντικά, προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά, από την αριστερή πλευρά. 6/10

Λισγάρας: Τα πήγε καλά και βοήθησε αρκετά ανασταλτικά. Επιθετικά, δεν έκανε κάποια ενέργεια σε στημένη φάση, όπως συνηθίζει. 6/10

Ντε Λούκας: Δεν έπαιξε καλά ούτε σήμερα, παρατεταμένο ντεφορμάρισμα. 4/10

Μεχία: Έπαιξε στον άξονα και βοήθησε στην ανασταλτική λειτουργία της ομάδας. Έγινε αλλαγή 6/10

Γεντρισεκ: Έβαλε το γκολ της ισοφάρισης, για  την ομάδα της Ξάνθης. Είχε δύο ευκαιρίες για γκολ, πέτυχε τη μία. Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερη απόδοση, σκόραρε και σήμερα. 7/10

Μελιόπουλος: Ξεκίνησε βασικός ο νεαρός μέσος. Δεν τα πήγε άσχημα, δείχνει να τον εμπιστεύεται ο προπονητής του. Χρειάζεται να συνεχίσει την πολλή δουλειά και προσπάθεια. 7/10

Κίκε: Ήταν δραστήριος, προσπάθησε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα, ταλαιπώρησε αρκετά από τη δεξιά πλευρά, τους παίχτες του Πας. 7/10

Ρότσε: Ακόμα, δεν έχουμε καταλάβει, για ποιο λόγο, έχει θέση στην 11άδα. 3/10

Φασίδης: Πήρε τη θέση του Ρότσε. Έπαιξε σχεδόν μισή ώρα. Δεν κατάφερε να δείξει κάτι. Έπαιξε κατ’ανάγκη δεξί μπακ μετά τον τραυματισμό του Σβάρνα. Περισσότερη δουλειά και προσπάθεια. 6/10

Ορφανίδης: Πήρε τη θέση του Μεχία. Προσπάθησε να δημιουργήσει στον άξονα, να τρέξει. 5/10

Κάστρο: Πήρε τη θέση του Σβάρνα. Έπαιξε ως σέντερ-φορ. Δεν έκανε κάποια ευκαιρία. 4/10