Γ’ Εθνική: Σπουδαία νίκη στο φινάλε επί της Σίνδου για την ΑΕ Κομοτηνής

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η ΑΕ Κομοτηνής στο ΔΑΚ Κομοτηνής σε ένα σημαντικό παιχνίδι απέναντι στον Αστέρα Σίνδου επικρατώντας στο φινάλε με σκορ 55-52 για την 6η αγωνιστική του 4ου Ομιλου της Γ εθνικής.

Η ΑΕ Κομοτηνής αν και προηγήθηκε με 10-6  στο 7′ βρέθηκε πίσω στο τέλος του δεκαλέπτου με 14-15 λόγω των πολλών χαμένων επιθετικών ριμπάουντ που κέρδισαν οι Θεσσαλονικείς. Το επόμενο πεντάλεπτο ήταν εντυπωσιακό για τους Κομοτηναίους που με εύστοχα τρίποντα  προηγήθηκε 29-19  στο 15΄ και  34-21 στο 18΄ κάνοντας σερί 20-6 με την Σίνδο να απαντά με ένα δικό της σερί 0-4  και το σκορ ημιχρόνου στο 34-25 (φώτο Θρακική Αγορά).

Το τρίτο δεκάλεπτο όπως το συνηθίζει η ΑΕΚ δεν ήταν καλή με την Σίνδο να μειώνει 44-38 και τους κιτρινόμαυρους πετυχαίνοντας μόλις 4 πόντους σε περίπου 7 λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά μετά από ώρα 48-49 έχοντας ωστόσο σπάσει τα καλάθια πετυχαίνοντας μόλις 1 τρίποντο! Στα 46” ο Καραμπίνης με 1/2 βολές κάνει το 53-50, η Σίνδος δεν κατάφερε να σκοράρει και ο Καραμπίνης και πάλι με 1/2 βολές κάνει το 54-50. Η Σίνδος κέρδισε φάουλ και με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 54-52 στα 11” και έκανε αμέσως φάουλ για να σταματήσει το χρόνο με τον Κουτσοβασίλη να αστοχεί κάνοντας και αυτός με 1/2 βολές το 55-52, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του παιχνιδιού, καθώς ο Αστέρας δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει με τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 34-25, 44-38, 55-52

ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Καραμανλής 1, Κυφωνίδης 10 (2), Καραμπίνης 10 (1), Βάκρινος 11, Δάτσης 2, Κουτσοβασίλης 4 (1), Χρήστου, Βαχαρίδης, Σπέντζος 9 (1), Θεοδωρίδης 7

Αστέρας Σίνδου: Λεπτοκαρίδης 6, Ζαγορίτης, Παπαπασχάλης 11, Ιωαννίδης 7, Πιερίδης 2, Μπίλιος, Αγραφιώτης 14 (1), Μισίρογλου 2, Σπουργίτης 1, Ακριτίδης 3, Ιατρίδης 6