Γ’ Εθνική: Δραματικό φινάλε και νίκη για τον ΓΑΣ Κομοτηνή επί της ΜΕΝΤ

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή το απόγευμα της Κυριακής υποδέχθηκε την ΜΕΝΤ και παρά το γεγονός πως δεν ξεκίνησε το ματς με τον καλύτερο τρόπο τελικά κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να πάρει μια μεγάλη νίκη.

Η ομάδα του ΓΑΣ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και μέχρι το πρώτο ημίχρονο έψαχνε ακόμα τα πατήματά της. Συγκεκριμένα η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε πίσω με διαφορά 13 πόντων, αφού η ΜΕΝΤ προηγούνταν με 20-33. Μια απ’τα ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού μείωσε μεν, αλλά και πάλι έχανε με διαφορά 9 πόντων, με την ΜΕΝΤ να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-52.

Στην επανάληψη όμως οι παίκτης της ομάδας της Κομοτηνής έβγαλαν πάθος, νεύρο και βρήκαν τρόπο με ένα εκπληκτικό σερί να μειώσουν τη διαφορά που στην αρχή είχε φτάσει και στο -13 και να φέρουν αρχικά το ματς στα ίσα με το 59-59 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με προβάδισμα των γηπεδούχων, αφού ο ΓΑΣ προηγούνταν με 63-62.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής στην αρχή αύξησε τη διαφορά της και έφτασε έως το +6 στο 35′, όμως το φινάλε ήταν δραματικό, αφού η ΜΕΝΤ μείωσε και έφερε το ματς στο 71-71 ένα λεπτό πριν τη λήξη του. Οι γηπεδούχοι, όμως εκμεταλλευόμενοι και την έδρα και το πάθος του κόσμου στα τελευταία λεπτά είχαν το «κρύο αίμα» που χρειαζόνταν και πήραν τη νίκη τελικά με 77-76!

Δεκάλεπτα: 20-33, 23-19, 20-10, 77-76

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Μπορμπίδης, Σκεπή 7 (1), Αθανασίου, Λεχούδης 13 (1), Χατζηδημητρίου 16 (1), Γιωτόπουλος 10 (1), Σημάκης 23, Πασαλίδης, Μπίτατζης, Χαλίλ 8.
ΜΕΝΤ(Νομικός- Δασκαλάκης): Καλπαξίδης 7, Παπαδόπουλος Π, 9, Μιχαηλίδης 25 (3), Μπουραζάνης 2, Καρανώτας 7 (1), Παπαδόπουλος 5 (1), Κάπος, Μπαγκαταριάν 4, Γιαννούλης 17.