Volley League: Ήττα-σοκ για τον Εθνικό από τη Νίκη Αιγινίου σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στην Αλεξανδρούπολη

Την δεύτερη συνεχόμενη ήττα γνώρισε για το πρωτάθλημα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στο τάι μπρέικ από την Νίκη Αιγινίου σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League σε αναμετρήσεις στην Αλεξανδρούπολη, ενώ πήρε και την ρεβάνς για την ήττα της προ μηνός για το League Cup στο Αιγίνιο.

Η ομάδα του Εθνικού ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και διατηρούσε προβάδισμα σε ολόκληρο το πρώτο σετ επικρατώντας τελικά με 25-22. Στο δεύτερο σετ ο Εθνικός ήταν κάκιστος και η ομάδα του Αιγινίου του Θανάση Στράντζαλη έκανε “περίπατο” με 12-25. Κακός και στο τρίτο σετ ο Εθνικός που ηττήθηκε εύκολα επίσης με 16-25 με τον Μουστακίδη να περνά τον Καβαρατζή στην θέση του Χαραλαμπίδη.

Στο τέταρτο σετ ο Εθνικός έδειξε το πραγματικό του πρόσωπο ισοφαρίζοντας σε 2-2 σετ επικρατώντας εύκολα 25-18, με τον Μουστακίδη να κάνει αλλαγές στην τακτική περνώντας τον Καβαρατζή από διαγώνιο σε ακραίο και και διαγώνιο τον Βελίτσκοβιτς.

Το ται μπρέικ σημαδεύτηκε από την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων για διαμαρτυρία Σάκη Μουστακίδη στο 2-7 του 5ου σετ με κόκκινη κάρτα. Ο Εθνικός παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 αλλά η Νίκη την κατάλληλη στιγμή με τον Στρούγκαρ (19 πόντοι)  πήρε τους καθοριστικούς πόντους και δεύτερη σερί νίκη στο ται μπρεικ.

Τα σετ: 2-3 (25-22, 12-25, 16-25, 25-18, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Στράντζαλης): Χαραλαμπίδης 4 (4/10 επ.), Χατζόπουλος 11 (4/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μιλστέιν 1 (άσσος), Ρίστιτς 13 (13/30 επ., 55%υπ .-32% αριστες), Βελίτσκοβιτς 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.-29% άριστες), Χριστόφας 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (79% υπ.-62% άριστες) / Καβαρατζής 12 (12/20 επ.), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (άσσος), Μαυροβουνιώτης 13 (9/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 11 (8/11 επ., 3 άσσοι), Στρούγκαρ 19 (16/22 επ.,3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας, Μήλης.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ LIVE ΜΕΤΑΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΚΑΛΥΦΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ THRAKISPORTS ΜΕ ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ