Γ’ Εθνική: Εντός έδρας ήττα από τον “ευρωπαίο” Μακεδονικό για την ΑΕ Κομοτηνής

Βαριά εντός έδρας ήττα αν και αγωνιζόταν απέναντι σε μια πολύ δυνατή και ιστορική ομάδα γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνή στο ΔΑΚ από τον Μακεδονικό με το τιμητικό 60-79 για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής.

Η ΑΕ Κομοτηνής ηταν πίσω από την αρχή του αγώνα (3-12 στο 5′) έχοντας επιθετικό πρόβλημα με το πρωτο δεκάλεπτο να λήγει 9-18 υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά μέιωσε 18-24 στο 15′ αλλά μετά με μεγάλο σερί οι Θεσσαλονικείς εκλεισαν το ημίχρονο 26-42, με το Μακεδονικό να είναι πιο «ουσιαστικός» σε άμυνα και επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι διαφορά εκτινάχθηκε πάνω από 20 πόντους φτάνοντας στο 30′ το 37-61 σε ένα πολύ άστοχο δεκάλεπτο όπου οι δυο ομάδες πέτυχαν μόλις 30 πόντους και η ΑΕΚ μόλις 11. Στο τεταρτο δεκάλεπτο, ο Μακεδονικός χαλάρωσε στο τέλος και η ΑΕΚ κυρίως με τον Κυφωνίδη μείωσε στο τελικό 60-79.

Δεκάλεπτα: 9-18, 26-42, 37-61, 60-79

ΑΕ Κομοτηνής (Στοάκης): Μαγουλάς 5 (1), Παπαδόπουλος, Καραμανλής 3 (1), Βάκρινος 8 (1), Φωτακάκης, Κυφωνίδης 18 (1), Κουτσοβασίλης 2, Χρήστου 2, Βαχαρίδης 9 (1), Σπέντζος 6 (1), Θεοδωρίδης 7

Μακεδονικός: Παπαγεωργίου 1, Κοντσές, Ντισλής 24 (2), Κουντουρατζόγλου 22 (1), Βούλγαρης 11, Μπαρτζού 2, Χαλάτσης 11, Κομματάς, Παλακούτας, Κάσουρας 8, Μαργαρίτης