Β’ Εθνική: Δραματική νίκη επί της Χαλκηδόνας και κορυφή για την εκπληκτική Ασπίδα Ξάνθης

Μια ακόμη νίκη την τρίτη συνεχόμενη πήρε η Ασπίδα Ξάνθης στο γήπεδο Ευμοίρου επί της δυνατής και ισόβαθμης Χαλκηδόνας και έπιασε κορυφή μετά και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής.

Η Ασπίδα δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά στο πεντάλεπτο  με 5-10, ωστόσο οι Ξανθιώτες ισοφάρισαν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 15-15 και με ένα ακόμα ξέσπασμα ξέφυγαν 27-20 κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-34, αν και νωρίτερα στο 18′ έφτασαν και στο +11 (39-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ασπίδα συντήρησε την διαφορά κοντά στους 10 πόντους προηγούμενη στο 26′ με 52-43 με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 59-48. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Χαλκηδόνα πιεσε στην άμυνα και εκμεταλλευόμενοι λάθη της Ασπίδας μείωσε στο 36′ σε 67-62 και στο 39′ 71-68. Ωστόσο τα παιδιά του Ιωαννιδη έδειξαν ψυχραιμία και επικράτησαν στο τελευταίο συγκλονιστικό λεπτό με 74-70.

Συγκλονιστικοί για ακόμα ένα παιχνίδι οι  Κουτσογιάννης με 20 πόντους και  2 τρίποντα και ο Γκέλιος με 22 πόντους, με την Ασπίδα την επόμενη εβδομάδα να ταξιδεύει Μεσολόγγι στο ντερμπι κορυφής με τον Χαρίλαο Τρικούπη.

Δεκάλεπτα: 15-15, 44-34 (ημίχρονο), 59-48, 74-70

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Σαββίδης 6, Παπαδάκης 3, Γρούδος 1, Τσιόγκας 10 (2), Κλωνάρας 10, Κουτσογιάννης 20 (2), Γκέλιος 22, Απιδόπουλος, Θεοδωρίδης, Μασμανίδης 2

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ (Κλαλιώτης): Πετρίδης 6(2), Μαρκίδης 6, Σιδηρόπουλος, Μαραπίδης, Παπαδόπουλος, Κουλάδης 17(3), Πεταλωτής 12(2), Σεφερίδης 1, Μάντσος 7, Μπαλτακός 8, Κοτζαγιάννης 13, Παναγιώτου

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙξΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΑΣΠΙΔΑΣ ΞΑΝΘΗΣ OΠΩΣ ΜΕΤΑΔΩΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ LIVE TOY THRAKISPORTS ME ENA KΛΙΚ ΕΔΩ