ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Υπέταξε τον Αστέρα και ντούμπλαρε τις νίκες το Δημοκρίτειο

Σημαντική νίκη πήρε το Δημοκρίτειο στο γεμάτο κλειστό της Κομοτηνής απέναντι στον μαχητικό Αστέρα Καβάλας για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για Δημοκρίτειο που πήρε διαφορά λίγο πριν το πεντάλεπτο αφού προηγούνταν με 13-4, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν αρκετοί αστοχοι κάτω από την πίεση των Καβαλιωτών που ήταν και περισσότερο αποτελεσματικοί στην επίθεση με 28-25 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, με το +3 να παραμένει με αστοχες και τις δυο ομάδες που σημλέιωσαν συνολικά 18 πόντους και το φτωχο 37-34 να είναι σκορ τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο ήταν σχετικά πιο εύστοχο και δεχόμενο μόλις 8 πόντους πήρε την νίκη με 50-42.

Δεκάλεπτα: 20-14, 28-25 (ημίχρονο), 37-34, 50-42 (τελικό αποτέλεσμα).

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: Γιαννακόπουλος 7, Πολίτης, Νταγιαντης, Λάππας 4, Ζολώτας 9, Χατζηπαυλίδης 10, Σαριμπαλίδης, Στασινόπουλος 20,Κελεπούρης, Φραντζεσκάκης, Οικονομάκης