Β’ Εθνική: Πρώτη νίκη και με σούπερ ανατροπή για την Ασπίδα Ξάνθης επί του ΓΣ Φαρσάλων!!

Σημαντική νίκη την πρώτη της στο πρωτάθλημα με μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο πήρε η Ασπίδα Ξάνθης απέναντι στα Φάρσαλα 75-67.

Ο αγώνας έγινε στον Εύμοιρο  με τις δυο ομάδες να είναι μαζί από την αρχή του αγώνα μέχρι το πρωτο δεκάλεπτο, εκεί όπου οι Θεσσαλοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι με 26-35. Στην τρίτη περίοδο οι Ξανθιώτες δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και έτσι ο ΓΣ Φαρσάλων αύξησε την διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου στο +10 προηγούμενος με 47-58.

Στο σημείο εκείνο η Ασπίδα αφυπνίστηκε και με εκπληκτική άμυνα ισοφάρισε και επικράτησε και με διαφορά στο τέλος με επιμέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 28-9 με το 75-67 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-35, 47-58, 75-67

ΑΣΠΙΔΑ (Ιωαννίδης): Αμούτζιας, Παπαδάκης 19(3), Γρούδος 7 (2), Τσιόγκας 9 (3), Μασμανίδης 2, Κλωνάρας, Ανθης, Κουτσογιάννης 16, Γκέλιος 18 (2), Απιδόπουλος 4, Θεοδωρίδης , Σαββίδης

ΦΑΡΣΑΛΑ (Πέρκος): Νικολόπουλος 4(1), Σαββίδης 7 (1), Χαιρετίδης 8(2), Αναγνωστόπουλος Χ. 13 (3), Αναγνωστόπουλος 12 (2), Σιόλογκας 15, Μακρής 8.