Γ’ Εθνική: Μεγάλη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο για την ΑΕ Κομοτηνής επί του Αίαντα Ευόσμου

Η ΑΕ Κομοτηνής σε ένα ματς θρίλερ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής μπάσκετ κατάφερε να πάρει την νίκη στην έδρα της στο τελευταίο δευτερόλεπτο, επικρατώντας με σκορ 66-65, επί της ομάδας του Αίαντα Ευόσμου.

Η ομάδα της Κομοτηνής δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 18-27 στο δεκάλεπτο με την ομάδα του Ευόσμου να ξεφεύγει ακόμα και με 16 (20-36) στο 14′ της αναμέτρησης. Στα μέσα του β΄δεκαλέπτου η ΑΕΚ, ενα ξέσπασμα και σερί 18-7, κατέφερε να μειώσει τη διαφορά στους πέντε πόντους και να κλείσει το ημίχρονο 38-43, πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Κομοτηνής συνέχισε στο ίδιο τέμπο και με νέο σερί ισοφάρισε 47-47 στο 27′ και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά 56-49 με νεο σερί 18-6 και με τη συμπαράσταση των φιλάθλων που «γέμισαν» το κλειστό Κομοτηνής. Ωστόσο  στο δ΄ δεκάλεπτο η ΑΕΚ δε ξεκινησε καλά έχασε γρήγορα το προβάδισμα στο σκορ και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δίλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και τους γηπεδούχους μπροστά 64-63 στο τελευταίο λεπτό.

Στα 4 δεύτερα πριν το τέλος ο Αιαντας έκανε το 64-65 με καλάθι του Δοξάκη αλλά  μετά το ταϊμ άουτ των Στοάκη και Τσαούς ο Κουτσοβασίλης στο φιναλε του αγώνα εκτέλεσε κάτω από το καλάθι τους Θεσσαλονικείς και έδωσε το πρωτο ροζ φύλλο στους Θρακιώτες μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμόυς  από τον κόσμο αλλά και τους παίκτες και το τεχνικό επιτελείο της ΑΕ Κομοτηνης.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 38-43, 56-49, 66-65

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: Καραμανλής, Κυφωνίδης, Καραμπίνης 17(2), Βάκρινος, Μαγουλάς 3(1), Δάτσης, Κουτσοβασίλης 7(1), Λαγογιάννης 2, Βαχαρίδης 9(1), Στέντζος 16(1), Θεοδωρίδης 10

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: Φωτόπουλος, Δοξάκης 16(2), Μπατζόπουλος, Νικολούδης 21(2), Μολαλάρι 3(1), Τσαούσης 2, Δημητριάδης 3, Σεκαδάκης 6, Νέσης 9(1), Σεκαδάκης Δ.