ΕΠΣ Έβρου: Ανακοίνωση – φωτιά του Άρδα Καστανεών για την διαιτησία της πρεμιέρας με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Από πολύ νωρίς ξεκίνησαν οι διαμαρτυρίες από τις ομάδες της Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Έβρου.  Πολλά παράπονα εκφράστηκαν από τους φιλοξενούμενους του Άρδα Καστανεών στην αναμέτρηση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, όπου οι γηπεδούχοι γλίτωσαν από την ήττα στις καθυστερήσεις.

Μάλιστα, αργά το βράδυ οι έντονες διαμαρτυρίες του Άρδα μετουσιώθηκαν και σε μια οργισμένη ανακοίνωση από την διοίκηση του συλλόγου του Β. Έβρου, που αναρτήθηκε στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης.  Αναλυτικά:

«Σήμερα η ομάδα μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος αντιμετώπισε τον πολύ δυνατό Εθνικό Αλεξανδρούπολης στην έδρα του . Το σκορ του αγώνα 1-1 με γκολ του Τζιαφεριδη και ισοφάριση για τον Εθνικό στο 97 λεπτό !!! Ο αγώνας έληξε στο 100!!!

Επίσης σήμερα διδαχθήκαμε ότι :

1) αν είσαι τελευταίος παίκτης και ανατρέψεις τον αντίπαλο που είναι σε προφανή θέση για γκολ τιμωρείτε με κίτρινη κάρτα .

2) Στην μικρή περιοχή του τερματοφύλακα κατά την έξοδο μπορούν να τον σπρώχνουν και να τον χτυπάνε έως ότου χάσει την μπάλα .

3)Για να πάρουμε φάουλ πρέπει να υπάρχει κίνδυνος τραυματισμού ενώ για να κάνουμε αρκεί η επαφή .

4) δεν έχει σημασία αν κανεις κοντρόλ με το χέρι αρκεί να μπει το γκολ με το πόδι .

5) και το πιο σημαντικό για να τελειώσει ένα παιχνίδι πρέπει να επιτευχθεί τουλάχιστον ο ελάχιστος στόχος .

Κύριοι δικαίωμα στην νίκη έχουν όλες οι ομάδες γιατί αυτή είναι η μαγεία του ποδοσφαίρου .

Ο Αρδας ΚΑΣΤΑΝΕΩΝ είναι από τις ιστορικότερες ομάδες του νόμου και συμμετέχει ανελλιπώς στα πρωταθλήματα 67 χρόνια .

Το μόνο που ζητάμε είναι ισονομία και σεβασμό .
Ευχαριστούμε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης για την φιλοξενία».