Στην Ξάνθη το χρυσό, στην Αλεξανδρούπολη τα άλλα δύο μετάλλια στα 5χλμ του Run Greece της Αλεξανδρούπολης

Όπως και στα 10 χιλιόμετρα όπου είχαμε την επικράτηση για δεύτερη σερί χρονιά του Μάρκου Γκούρλια έτσι και στα 5 χιλιόμετρα είχαμε επανάληψη του περσινού θριάμβου για τον Σαλί Τσιτάκ στο Run Greece της Αλεξανδρούπολης.

Ο πρωταθλητής του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης τερμάτισε σε 17:46 και οριακά δεν έπιασε για τρία δευτερόλεπτα την περσινή επίδοση που του χάρισε το χρυσό μετάλλιο (το ρεκόρ διαδρομής έχει ο Κύπριος πρώην πρωταθλητής της Ολυμπιάδας Κομοτηνής Μάριος Αποστολίδης με επίδοση 16:35 από το 2015).

Ο Απόστολος Γκάτζιος των Λύκων Κεχαγιόγλου με 18:13 τερμάτισε δεύτερος και στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε, τερματίζοντας ένα δευτερόλεπτο πιο μετά σύμφωνα με την ανεπίσημη μέτρηση, ο Αλέξανδρος Χατζηαντωνίου του Εθνικού Αλεξανδρούπολης.