ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Φιλική νίκη του Λεύκιππου επί του Αρίωνα

Φιλική νίκη επί του συμπολίτη Αρίωνα πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης ο Λεύκιππος, ο οποίος παίζοντας ωραίο μπάσκετ και με όπλο την άμυνα, επικράτησε με 65-39, αν και αγωνίστηκε χωρίς αρκετούς παίκτες.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε τον Λεύκιππο να προηγείται με 17-11, η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους, όπου ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και έκλεισαν μπροστά στο ημίχρονο με σκορ 33-21.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι με τη διαφορά να ανεβαίνει κι άλλο και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 51-29, παρά την προσπάθεια του Αρίωνα. Οι δύο προπονητές δοκίμασαν παίκτες και σχήματα στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Λεύκιππο να φτάνει στο τελικό 65-39.

Δεκάλεπτα: 17-11, 33-21 (ημίχρονο), 51-29, 65-39 (τελικό αποτέλεσμα)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Κοκκινόπουλος) Πλωμαρίτης, Κουμπάνης 15 (2), Σταμπουλής 11 (1), Δώδος 3, Νυμφόπουλος 1, Στεργίου, Παϊτάρης 5 (1), Τσίλογλου, Ρούμογλου, Σαββίδης, Νταβουλτζόπουλος 5, Κάλφας 5 (1), Παλλάκης, Χρήστου 20.

ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ (Παπαδόπουλος) Αρβανιτίδης 6, Αμπεριάδης 4, Καλιαμπάκας 7, Αποστόλου 8, Φώτης 3, Δημητρόγλου, Καβουρτζικλής, Ανδρέου 3, Μπουτσακτσή, Τσίτσος 2, Πετρίδης, Καραμανής 6 (1).

*Η φωτογραφία και οι πόντοι των δύο ομάδων είναι από το Ξάνθη Sport.