Αλλαγή ο Πέτρος Ορφανίδης στην εμφατική πεντάρα της Εθνικής Ελπίδων επί της Μολδαβίας

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε η Εθνική Ελπίδων, η οποία νίκησε με 5-1 τη Μολδαβία και έκανε το δύο στα δύο στον 1ο όμιλο των προκριματικών του Euro U21. Ως αλλαγή αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά ο Πέτρος Ορφανίδης.

Η Εθνική άνοιξε το σκορ μόλις στο 7′ με τον Γαλανόπουλο. Όμως στη συνέχεια οπισθοχώρησε, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Μολδαβία, η οποία είχε στο 32′, ενώ δύο λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Καράρους. Οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να πάρουν και το προβάδισμα, όμως ο Κότσαρης απέκρουσε σουτ του Μποΐτσιους, με τον Κουλούρη στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει το 2-1 για την Ελλάδα.

Η Εθνική μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 47′ με τον Μανθάτη έκανε το 3-1. Στο 57′ ο Κουλούρης έκανε το 4-1, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε στο 78′ με πέναλτι ο Ανδρούτσος, με τον σκόρερ αυτού του τελευταίου τέρματος να παραχωρεί ένα λεπτό μετά το γκολ τη θέση του στον Πέτρο Ορφανίδη της Ξάνθης.