Νέα ήττα στο τάι μπρέικ από τον Ολυμπιακό και… «αντίο τίτλος» για τον Εθνικό! Δύο στα δύο η τρομερή Ολυμπιάδα Πατρών!

Τα πάνω κάτω ήρθαν την δεύτερη αγωνιστική της τελικής φάσης του φάιναλ φορ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων Πετοσφαίρισης, που φιλοξενείται στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης.

Η Ολυμπιάδα Πατρών με φόρα από τη νίκη της το βράδυ της Παρασκευής επί του Εθνικού, κατάφερε αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ να επικρατήσει και του Ηρακλή, που είχε κερδίσει στην πρεμιέρα τον Ολυμπιακό. Έτσι είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία με 4 βαθμούς και θέλει στον άτυπο τελικό να κερδίσει την Κυριακή και τον Ολυμπιακό για να κατακτήσει τον τίτλο.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και έμεινε και αυτός ζωντανός στο κυνήγι του τίτλου, αφού παίζει με την Ολυμπιάδα Πατρών στις δύο το μεσημέρι της Κυριακής. Θεωρητικά στο κυνήγι του τίτλου παραμένει και ο Ηρακλής, εφόσον πάμε σε τριπλή ισοβαθμία, αλλά για να συμβεί αυτό πρέπει πρώτα να κερδίσει το απόγευμα της Κυριακής τον γηπεδούχο Εθνικό.

Η ομάδα της Αλέξανδρούπολης είναι η μόνη αδιάφορη στην τελευταία αγωνιστική, αφού με δυο ήττες δεν έχει ελπίδες για τον τίτλο, θα παίξει όμως για το γόητρο. Βλέπετε, οι 33 πόντοι του Μούχλια στο ματς με τον Ολυμπιακό δεν ήταν αρκετοί, αν και κανείς δεν τον έφτασε από τον Ολυμπιακό που είχε τον Μπαρμπούνη πρώτο σκόρερ με 22 πόντους ενώ ο Μαγκανάς πρόσθεσε άλλους 20.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-0 σετ. Ωστόσο, ο Εθνικός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του, βρήκε λύσεις στην επίθεση και ισοφάρισε σε 2-2, στέλνοντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ. Εκεί οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 8-8 με τον Ολυμπιακό να προσπερνά κάνοντας ένα μικρό σερί για το 12-8. Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι «ερυθρόλευκοι» με 15-10 κατέκτησαν το σετ και πήραν την πρώτη τους νίκη στη διοργάνωση.

Τα σετ: 20-25, 16-25, 25-17, 25-16, 10-15

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τσουλκανάκης): Μούχλιας 33 (30/63 επ., 3 μπλοκ), Αλεξάκης 14 (9/19 επ., 5 μπλοκ), Παπάζογλου 3 (2/4 επ., 1 άσος), Ποιμενίδης 11 (9/21 επ., 2 άσοι, 50% υπ., 30% άριστες), Κεσεσίδης 5 (5/8 επ.), Ανδραβίζος 6 (3/24 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 67% υπ. – 51% άριστες) / Μύρος (λ, 64% υπ. – 48% άριστες), Βαφιάδης, Τέλιος, Χατζίδης, Ραπτόπουλος 1 (1/3 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Δημητριάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Καμπερίδης): Ζωγραφάκης 2 (2 μπλοκ), Μαγκανάς 20 (17/42 επ., 3 άσοι, 69% υπ. – 46% άριστες), Δημούδης 1 (1/6 επ.), Μπαρμπούνης 22 (21/47 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 30% άριστες), Στράτος 12 (8/21 επ., 4 μπλοκ), Πεζάνι 7 (5/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Συνοδινός (λ, 72% υπ. – 44% άριστες).

Νωρίτερα οι Πατρινοί έκαναν την απόλυτη ανατροπή και επικράτησαν με 3-2 σετ του μαχητικού Ηρακλή, ο οποίος παρόλο που βρέθηκε να προηγείται με 0-2 σετ δεν κατάφερε να βρει λύσεις στα επόμενα σετ και γνώρισε την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση. Τα σετ: 19-25, 23-25, 25-22, 25-16, 15-4.