Με ασταμάτητο τον Μούχλια οι Παμπαίδες έβαλαν “φωτιά” σε όμιλο και Ολλανδούς και βλέπουν τετράδα!

Την καλύτερή της εμφάνιση και ένα σημαντικό τρίποντο απέναντι στην Ολλανδία πέτυχε η Εθνική Παμπαίδων με 3-1, την τέταρτη ημέρα του Α’ ομίλου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U17 που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας και πλέον τα πάιζει όλα για όλα απέναντι στην γηπεδούχο Τουρκία.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας για άλλο ένα παιχνίδι ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με 23 πόντους και 6 μπλοκ, ενω ο Θανάσης κεσεσίδης είχε 9 πόντους με 3 μπλοκ, ενω ο Παναγιώτης Μποζίδης αγωνίστηκε ελάχιστα και καθόλου ο Μπάμπης Παπαδημητρίου.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με την Εθνική μας να έχει τον έλεγχο από το ξεκίνημα. Προηγήθηκε νωρίς με +5 (10-5), η Ολλανδία μείωσε στον πόντο δύο φορές (13-12, 14-13) αλλά η διαφορά ανέβηκε και πάλι σε ασφαλή επίπεδα για το 1-0 με 25-19.

Αν και βρισκόταν συνεχώς μπροστά στο σκορ στο δεύτερο σετ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να πάρει το σετ. Το 18-15 έγινε 18-20 για τους Ολλανδούς αλλά το πρώτο σετ μπολ πήγε στην Ελλάδα (24-23). Οι Ολλανδοί ισοφάρισαν και με δικό τους μπλοκ έκαναν το 25-27 για το 1-1.

Ντέρμπι ήταν το τρίτο σετ μέχρι το 16-16. Εκεί η Εθνική με σερί 4-0 έκανε το 20-16 και το σετ τελείωσε με λάθος της Ολλανδίας για το 25-19.

«Κλειστό» ήταν το τέταρτο σετ αλλά την Ελλάδα να έχει τον έλεγχο. Ο Ανδρεόπουλος με δική του επίθεση έκανε το 20-16, διαφορά που έμεινε μέχρι το φινάλε για το 25-20. Πλέον η Ελλάδα ισοβαθμεί στην τρίτη θέση με τους Ολλανδούς και για να πάρει την δεύτερη θέση θέλει νίκη των αήττητων Βούλγαρων επί της Τουρκίας σήμερα και δική μας επί των Τουρκων το Σάββατο το βράδυ.

Τα σετ: 25-19, 25-27, 25-19, 25-20