Ικανοποιητική πρεμιέρα για Μιχαλεντζάκη – Καρυπίδη στο Διεθνές Μίτινγκ του Βερολίνου

Με θετικό πρόσημο κύλησε για τους Εβρίτες κολυμβητές η πρώτη ημέρα του ετήσιου φημισμένου Διεθνούς Μίτινγκ Κολύμβησης για άτομα με αναπηρία, το οποίο διεξάγεται στο Βερολίνο.

Ο χρυσός παραολυμπιονίκης Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης προκρίθηκε από τα πρωινά προκριματικά με τον ταχύτερο χρόνο στα 100 μέτρα πεταλούδα, το δυνατό του αγώνισμα δηλαδή. Το απόγευμα, στον τελικό, με χρόνο 59″76 αναδείχθηκε τρίτος μεταξύ συναθλητών με διαφορετικούς βαθμούς αναπηρίας και φυσικά στην κατηγορία S9 ήταν ο ταχύτερος.

Ο Δημήτρης Καρυπίδης, επίσης αθλητής του ΟΦΘΑ και του Ηρόδικου, κολύμπησε τόσο στα 200 μέτρα ύπτιο όσο και στα 200 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S1 και με χρόνους 6’32″78 και 6’24″39 κατέκτησε την πρώτη και δεύτερη θέση, αντίστοιχα στην κατηγορία του, αυτήν με τον μεγαλύτερο βαθμό αναπηρίας. Μάλιστα στο ελεύθερο η επίδοσή του συνιστά και ατομικό ρεκόρ.