Με εκπληκτικούς του Εβρίτες Μούχλια, Κεσεσίδη και Μποζίδη η Ελλάδα νίκησε δύσκολα την Φινλανδία

Την πρώτη της νίκη στο Ικόνιο της Τουρκίας πέτυχε στο δεύτερο παιχνίδι της η Εθνική Παμπαίδων στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα απέναντι σην μαχητική Φινλανδία με 3-1.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και το κατέκτησε πολύ εύκολα σε 22′ με 25-17. Στο δεύτερο σετ η Εθνική αν και ήταν μπροστά 20-12, κατάφερε να ηττηθεί 25-27 σε 30′  δείχνοντας απίστευτη χαλαρότητα δεχόμενη ενα σερί 5-15.  Στο τριτο σετ έγινε μάχη αλλά με ένα σερί 3-0 η ομάδα των Νάνα και Μούχλια επικράτησε με 25-22 σε 27 λεπτά.

Μάχη είχαμε και στο τέταρτο σετ με την Εθνική αν και ήτανε πίσω στο σκορ 23-24 και 24-25 να επικρατεί με 28-26 σε μισή ώρα και να παίρνει ένα πολύτιμο τρίποντο. Επόμενως αγώνας την Πέμπτη απέναντι στην Βουλγαρια.

Εκπληκτικός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Βασίλης Μούχλιας με 26 πόντους, ο Θανάσης Κεσεσίδης με 11 και 6 μπλοκ ενω το παιχνίδι μοίρασε σωστά και ο Παναγιώτης Μποζίδης έχοντας 2 πόντους. Ο Μπάμπης Παπαδημητρίου αγωνίστηκε ελάχιστα στο πρωτο σετ.

τα σετ: 3-1 (25 – 18, 25 – 27, 25 – 22, 28 – 26)