Γ’ Εθνική: Οι ομάδες του πρώτου ομίλου που θα έρθουν αντιμέτωπες με τις ομάδες της Θράκης

 

Τα τοπικά πρωταθλήματα έφτασαν όλα στο τέλος τους και κάπως έτσι μπορούμε πλέον με βεβαιότητα να γνωρίζουμε τις 109 ομάδες που θα απαρτίζουν τη νέα χρονιά το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, στο οποίο θα συμμετέχουν και 6 ομάδες από τη Θράκη.

Ο Ορφέας Ξάνθης όχι μόνο παρέμεινε στη Γ’ Εθνική, αλλά τη σεζόν που μας πέρασε έκανε μια πολύ καλή πορεία και τερμάτισε στην 5η θέση του πρώτου ομίλου, κάτι που σημαίνει, πως από πολύ νωρίς είχε εξασφαλίσει το εισιτήριο της παραμονής. Από την άλλη η Δόξα Προσκυνητών στο φετινό πρωτάθλημα, μπορεί να μην τα πήγε όσο καλά θα μπορούσε, αλλά κατάφερε εξίσου να εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία.

Στον πρώτο όμιλο φυσικά θα βρίσκονται σίγουρα και οι ομάδες από γειτονικούς νομούς της Θράκης, που ήταν και τη σεζόν που μας πέρασε στη Γ’ Εθνική. Αυτές δεν είναι άλλες από την φετινή δευτεραθλήτρια Δόξα Δράμας, τον Νέστο Χρυσούπολης, την Καβάλα, ενώ το παρών θα δώσει και ο Απόλλων Παραλιμνίου από τις Σέρρες.

Πάμε τώρα στις ομάδες που εξασφάλισαν την άνοδο τους στη νέα Γ’ Εθνική, ως πρωταθλητές των τοπικών πρωταθλημάτων. Στον Έβρο, η ΑΕ Διδυμοτείχου κατάφερε να κερδίσει τη μάχη της πρώτης θέσης από τον Ορέστη Ορεστιάδας, ενώ στον Νομό Ροδόπης και την ΕΠΣ Θράκης, το λεγόμενο «αουτσάιντερ», όπως φάνταζε σε αρκετό κόσμο, η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου κατάφερε να νικήσει Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου και ΠΑΟΚ Κοσμίου και να στεφθεί πρωταθλήτρια, παίρνοντας το εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική.

Τέλος στην Ξάνθη, πρωταθλητής αναδείχθηκε σχετικά εύκολα, ο Άρης Αβάτου, αφού κατάφερε να έχει καθ’όλη τη διάρκεια της σεζόν μια σταθερή απόδοση και επιβλήθηκε των αντιπάλων του, αφήνοντας πίσω του Αναγέννηση Θαλασσιάς και Ασπίδα Ξάνθης σε κανονική διάρκεια και πλεϊ οφ, αντίστοιχα. Στις παραπάνω τρεις ομάδες προστίθενται και οι πρωταθλήτριες ομάδες της ΕΠΣ Καβάλας και της ΕΠΣ Δράμας, που είναι ο Αετός Ορφανού και ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου αντίστοιχα.

Μια θέση στη νέα Γ’ Εθνική έχει εξασφαλίσει εδώ και καιρό, με την κατάκτηση του φετινού Κυπέλλου Ερασιτεχνών και η Ελπίδα Σκουτάρεως, από τις Σέρρες, ενώ από το τοπικό πρωτάθλημα, την πρώτη θέση και συνεπώς και την άνοδο πήρε τελικά ένας άλλος Μέγας Αλέξανδρος, αυτός της Καρπερής.

Τέλος σε όλες τις παραπάνω ομάδες πρέπει να υπολογίζουμε και την ομάδα του Πανθρακικού, αν και εφ’όσον τελικά καταφέρει να οργανωθεί, μετά τον υποβιβασμό της φέτος λόγω χρεών από τη Football League. Σε περίπτωση δε, που ο Πανθρακικός ή κάποια άλλη ομάδα δεν καταφέρει να «κατέβει» τελικά στο νέο πρωτάθλημα, τότε το κενό αυτό ίσως συμπληρωθεί με μία ομάδα από την ΕΠΣ Θεσσαλονίκης, τον Κιλκισιακό από τον ομώνυμο Νομό, ή ίσως και την ομάδα που κατέκτησε το πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας στην ΕΠΣ Χαλκιδικής, τον Άρη Παλαιοχωρίου.

Αναλυτικά οι πιθανές ομάδες του πρώτου ομίλου:

Ορφέας Ξάνθης

Δόξα Προσκυνητών

Δόξα Δράμας

Νέστο Χρυσούπολης

Καβάλα

Απόλλων Παραλιμνίου

ΑΕ Διδυμοτείχου

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου

Άρης Αβάτου

Αετός Ορφανού

Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου

Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής

Ελπίδα Σκουτάρεως

Πανθρακικός (;)

Κιλκισιακός (;)

 

Αναλυτικά ο «χάρτης» της νέας Γ Εθνικής όπως τον παρουσιάζει το sportsup.gr:

ΕΠΣ Έβρου (1) : ΑΕ Διδυμοτείχου

ΕΠΣ Θράκης (3) : Δόξα Προσκυνητών, Πανθρακικός, Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου

ΕΠΣ Ξάνθης (2) : Ορφέας Ξάνθης, Άρης Αβάτου

ΕΠΣ Δράμας (2) : Δόξα Δράμας, Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου

ΕΠΣ Καβάλας (3) : Καβάλα, Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Ορφανού

ΕΠΣ Σερρών (3) : Απόλλων Παραλιμνίου, Ελπίς Σκουτάρεως, Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής

ΕΠΣ Θεσσαλονίκης (4) : ΑΠΕ Λαγκαδά, Καμπανιακός, ΑΟ Καρδίας, Μακεδονικός

ΕΠΣ Χαλκιδικής (1) : Άρης Παλαιοχωρίου

ΕΠΣ Κιλκίς (1) : Κιλκισιακός

ΕΠΣ Πέλλας (2) : Αλμωπός Αριδαίας, Εδεσσαϊκός

ΕΠΣ Ημαθίας (2) : ΦΑΣ Νάουσα, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων

ΕΠΣ Πιερίας (3) : Διαγόρας Σεβαστής, Πιερικός, ΑΕ Ποσειδών

ΕΠΣ Φλώρινας (1) : Ερμής Αμυνταίου

ΕΠΣ Καστοριάς (1) : Καστοριά

ΕΠΣ Κοζάνης (3) : Μακεδονικός Φούφα, Εορδαϊκός, ΑΕΠ Καραγιαννίων

ΕΠΣ Γρεβενών (1) : Πυρσός Γρεβενών

ΕΠΣ Ηπείρου (1) : Δόξα Κρανούλας

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (2) : Θεσπρωτός, Αστέρας Παραποτάμου

ΕΠΣ Άρτας (3) : ΑΕ Καραϊσκάκης, Αμβρακία Κωστακιών, Σκουφάς Κομποτίου

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας (3) : sportsup.gr, Τηλυκράτης, Εθνικός Φιλιππιάδας, Πανλευκάδιος

ΕΠΣ Κέρκυρας (1) : ΑΕ Λευκίμμης

ΕΠΣ Λάρισας (1) : Αχιλλέας Φαρσάλων

ΕΠΣ Τρικάλων (2) : Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου, Διγενής Νεοχωρίου

ΕΠΣ Καρδίτσας (1) : ΑΟ Σελλάνων

ΕΠΣ Θεσσαλίας (5) : Ολυμπιακός Βόλου, Νίκη Βόλου, Ρήγας Φεραίος, ΓΣ Αλμυρού, Βόλος ΝΠΣ

ΕΠΣ Εύβοιας (3) : ΑΕ Ιστιαίας, ΑΟ Χαλκίς, Ταμυναϊκός

ΕΠΣ Φθιώτιδας (1) : Οπούντιος Μαρτίνου

ΕΠΣ Ευρυτανίας (1) : ΑΠΟΚ Βελούχι

ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας (1) : Παναμβρακικός Μπούκας

ΕΠΣ Φωκίδας (1) : Αστέρας Ιτέας

ΕΠΣ Κεφαλληνίας (1) : Παλληξουριακός

ΕΠΣ Ζακύνθου (1) : Ζάκυνθος

ΕΠΣ Βοιωτίας (2) : ΑΟ Θήβα, ΑΠΟ Αμβρυσσέας

ΕΠΣ Αθηνών (6) : Άγιος Ιερόθεος, Φωστήρας, ΑΕ Κηφισιά, Ηλυσιακός, Αιγάλεω, Καλλιθέα

ΕΠΣ Πειραιά (4) : Ιωνικός, Εθνικός, Προοδευτική, ΑΠΟ Κερατσίνι

ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής (3) : sportsup.gr, Τριγλία Ραφήνας, Θύελλα Ραφήνας, Αήττητος Σπάτων

ΕΠΣ Δυτικής Αττικής (2) : Ένωση Πανασπροπυργιακού/Δόξας, Πανελευσινιακός

ΕΠΣ Κορίνθου (3) : ΑΟ Λουτράκι, ΑΟ Ζευγολατιού, Πέλοπας Κιάτου

ΕΠΣ Αχαΐας (2) : Αχαϊκή, Διαγόρας Βραχνέικων

ΕΠΣ Ηλείας (3) : ΠΑΟ Βάρδας, Αστέρας Αμαλιάδας, Πανηλειακός

ΕΠΣ Μεσσηνίας (2) : Τσικλητήρας Πύλου, Καλαμάτα

ΕΠΣ Λακωνίας (1) : Αστέρας Βλαχιώτη

ΕΠΣ Αρκαδίας (2) : Παναρκαδικός, Λεωνίδιο

ΕΠΣ Αργολίδας (3) : ΑΕ Ερμιονίδας, Παναργειακός, Ερμής Κιβερίου

ΕΠΣ Κυκλάδων (2) : Πανθηραϊκός, ΑΟ Σύρου

ΕΠΣ Λέσβου (3) : ΑΕΛ Καλλονής, Αιολικός, Διαγόρας Αγίας Παρασκευής

ΕΠΣ Χίου (1) : Κανάρης Νενήτων

ΕΠΣ Σάμου (1) : ΑΨΕΣ Πυθαγόρας

ΕΠΣ Δωδεκανήσου (3) : Ιάλυσος Ρόδου, ΑΣ Ρόδος, Διαγόρας Ρόδου

ΕΠΣ Χανίων (1) : ΑΟ Παλαιόχωρας

ΕΠΣ Ρεθύμνου (2) : Ερμής Ζωνιανών, ΑΕ Μυλοποτάμου

ΕΠΣ Ηρακλείου (2) : Ατσαλένιος, Ηρόδοτος

ΕΠΣ Λασιθίου (1) : ΟΦ Ιεράπετρας

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here