Δύο μετάλλια για την Θράκη στα πέντε χιλιόμετρα! Ασημένιος ο Mάρκος Γκούρλιας, χάλκινο μετάλλιο ο Δήμος Μαγγίνας!

Δεν τα κατάφεραν να πάρουν το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στα 5.000 μέτρα στην Πάτρα ο Μάρκος Γκούρλιας του  Εθνικού Αλεξανδρούπολης και ο Αλεξανδρουπολίτης Δήμος Μαγγίνας του ΑΟ Μυκόνου, ωστόσο ανέηβηκαν αμφότεροι στο βάθρο αφού που τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντιστοιχα.

Πρώτος με εκπληκτικό φίνις τερμάτισε με  14.33.02 ο Κωνσταντίνος Γκελαούζος του Παναθηναικού. Δεύτερος ο αθλητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Μάρκος Γκούρλιας δυομιση δευτερόλεπτα πίσω και τρίτος ο Αλεξανδρουπολίτης πρώην δρομέας του Εθνικού και νυν του ΑΟ Μυκόνου Δήμος Μαγγίνας με 14.36.64.

Ο Μαγγίνας ξεκί νησε πολύ δυνατά την κούρσα και έφυγε μπροστά από τον πρώτο γύρο αλλά από τα μέσα και μετά μια τετράδα αθλητών ξέφυγε αρκετά, με όλα να κρίνονται στο τελευταίο κατοστάρι όπου ο Γκούρλιας πέρασε μπροστά, αλλά ο Γκελαούζος με φοβερό σπριντ τον ξεπέρασε και τερμάτισε πρώτος.