12 μετάλλια στη Σόφια της Βουλγαρίας για τους αθλητές ταεκβοντό του Διδυμοτείχου

Σάρωσαν στα μετάλλια οι αθλητές ταεκβοντό του Διδυμοτείχου ανάμεσα σε 780 αθλητές στο  διεθνές τουρνουά 3rd Hereya Trophy 2017 στη Σόφια Βουλγαρίας, το οποίο διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο. Εκεί έλαβαν μέρος και οι δύο σύλλογοι ταεκβοντό της πόλης.

Ο Σ.Γ T.K.D Διδυμοτείχου με προπονητή τον Γιώργο Ναζίρη συμμετείχε με 20 αθλητές και αθλήτριες και κατέκτησε 10 μετάλλια με 2 χρυσά, 2 ασημένια και 6 χάλκινα.  Χρυσά μετάλλια κατέκτησαν οι Γιώργος Παταλας και Ευάγγελος Χαραλαμπάκος, ασημένια οι Σταύρος Καπτσίκας και Ευαγγελία Καραγιάννη και  χάλκινα οι Γιώργος Αδαμάκης, Σοφία Γκασίδη, Αθανασία Ζιατάκη, Βασ ίλης Κυπαρισσούδης, Μαρίνα Παπανδρέου και Γιάννης Τσουτσουμάνος. Συμμετείχαν ακόμα  οι Γεωργία Βουδούρη, Νίκος Βουδούρης, Κυριακή Καραγιάννη, Γιώργος Μπαμπάς, Παναγιώτης Σολακούδης, Κώστας Ταταρόπουλος, Χαράλαμπος Τσιομπανίδης, Χρήστος Τσολακίδης και Γεωργία Φωτιάδη.
Αξίζει ωστόσο να σημειωθεί ότι με δύο χάλκινα μετάλλια γύρισε από την Σόφια και ο Α.Σ. Αγ. Γεώργιος Ταεκβοντό Διδυμοτείχου. Ο σύλλογος συμμετείχε στο διεθνές πρωτάθλημα με δύο αθλητές, τους Γιάννη Τσολακίδη στα 53 kg και την Χριστίνα Καπουρκανίδη στα 59kg ,οι οποίοι κατέλαβαν την τρίτη θέση-χάλκινο μετάλλιο έχοντας προπονήτριά την Δάφνη Παπαδάκη.