Χρυσός ο Εβρίτης Νίκος Παπαδόπουλος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ

Περήφανο έκανε τον Έβρο στην πρώτη του συμμετοχής σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου ΑμεΑ ο Νίκος παπαδόπουλος, αφού κατάφερε όχι μόνο να ανέβει στο βάθρο (εις διπλούν), αλλά πήρε και το χρυσό μετάλλιο.

Συγκεκριμένα, όπως γράφει το e-evros, ο αθλητής του Α.Σ. ΑμεΑ Κότινος ανέβηκε στο βάθρο από την πρώτη κιόλας ημέρα του Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου για Άτομα με Αναπηρίες, και κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο, τερματίζοντας 2ος στα 800μ. με χρόνο 3’ 59’’.

Ότι δεν κατάφερε στην πρώτη μέρα, το έκανε την δεύτερη του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος, αφού αυτή τη φορά τερμάτισε πρώτος στα 1.500μ. της κατηγορίας 36, με χρόνο 8:54.88’’ και πήρε το χρυσό μετάλλιο.

Τον αθλητή του Κότινου προπονεί ο Αλέξης Αγιαννητόπουλος, ενώ στην Αθήνα για τους αγώνες τον συνόδευσε και «κοουτσάρισε» η Δάφνη Δεληγιάννη για λογαριασμό του συλλόγου της Αλεξανδρούπολης.