Νίκη «γοήτρου» με 22 πόντους Κουμεντάκη και Ανδρεάδη επί του Λουξεμβούργου στο «αντίο» της Εθνικής Ομάδας

Η Εθνική ανδρών κέρδισε εύκολα 3-0 το Λουξεμβούργο, αλλά πήρε την τρίτη θέση με χειρότερη διαφορά σετ από την Σλοβακία και την ήττα σοκ της Αυστρίας από την Μολδαβία του “Ορεστιαδίτη” πασαδόρου Λέσκοφ και θα απουσιάσει από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, συμπληρώνοντας 12 χρόνια μακριά από τη διοργάνωση.

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε ουσιαστικά την υπερεκτίμηση της Ολλανδίας, όπου πάλεψε μόνο ένα σετ, ενώ Αυστρία και Σλοβακία την πήγαν στο ται μπρεικ. Έχασε ταυτόχρονα τεράστιες ευκαιρίες εύκολης επικράτησης απέναντι στις δυο προαναφερθείσες ομάδες, τις οποίες κέρδιζε 2-0, αναγκάσθηκε όμως να παίξει και στα δυο ματς σε πέμπτο σετ, με ευχάριστη και δυσάρεστη κατάληξη.

O Kώστας Αρσενιάδης άφησε στον πάγκο τους τραυματίες Τζούριτς, Πρωτοψάλτη και ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ζουπάνι, Κουμεντάκη που πέτυχε 12 πόντους με 8/12 επιθέσεις έχοντας και 4 άσους. Παρότι το ματς ήταν αδιάφορο, η Εθνική έπαιξε σοβαρά και πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 25-19, αφού είχε από την αρχή το προβάδισμα και ξέφυγε με 18-11 χάρη σε άσο του Κουμεντάκη.

Στο δεύτερο σετ υπήρξε μια χαλάρωση , αλλά γρήγορα αποκαταστάθηκε η τάξη, με άμυνες και επιθέσεις των Ανδρεάδη (10 πόντοι), Ζουπάνι, Κουμεντάκη για το 19-17, οι Λουξεμβούργιοι μείωσαν σε 24-23 για να τελειώσει το σετ ο Κουμεντάκης. Στο τρίτο σετ η Εθνική πήρε διαφορά από τη αρχή, το Λουξεμβούργο μείωσε σε 21-19, επιθέσεις όμως των Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη άνοιξαν τη ψαλίδα στο 23-19 για να τελειώσει το ματς 25-21 με χαμένο σερβίς του Λουξεμβούργου.