Β’ Εθνική: Νίκησε εύκολα τη ΧΑΝΘ και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά η Ασπίδα Ξάνθης

Έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης η Ασπίδα Ξάνθης νίκησε στη Θεσσαλονίκη τη ΧΑΝΘ με 66-73 και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο μία καθόλα επιτυχημένη σεζόν.

Η Ασπίδα με καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με 12-19, ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 24-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ασπίδας χαλάρωσαν, η ΧΑΝΘ βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 52-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης της ομάδας της Θεσσαλονίκης, η Ασπίδα είχε λύσεις και διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο τελικό 66-73.

Διαιτητές: Τσιαπλής-Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 12-19, 24-37 (ημίχρονο), 52-58, 66-73 (τελικό αποτέλεσμα)

ΧΑΝΘ (Νικολαΐδης): Αμπατζάς, Βλάχος 8 (2), Ιορδάνογλου 22 (2), Ελευθεριάδης 3, Δούκας, Ερμείδης Π. 4 (1), Γεωργάκης 11 (1), Παπαζούδης 2, Λευκαδίτης 7, Ερμείδης Δ. 5, Μελίδης 4 (1).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Ιωαννίδης): Μασμανίδης 6, Παπαδάκης 11 (1), Γρούδος 3, Τσιώγκας 3 (1), Στεφανίδης 7 (1), Κουτσογιάννης 10 (1), Ασημάκης 5, Παπαθανασίου, Μανδαλάκης 14 (1), Πετς 11 (2).