Πρωταθλήτρια Ελλάδος μέσα στην Θεσσαλονίκη η Μάγδα Κεπεσίδου παρά τα 7 τέρματα της Προκοπίδου!!!

Αήττητος με «21 στα 21» στην Α1 Γυναικών, «4 στα 4» στο Κύπελλο Ελλάδας και συνολικά 25 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ολοκλήρωσε την σεζόν ο ΟΦΝ Ιωνίας της Εβρίτισσας πορτιέρο Μάγδας Κεπεσίδου, κατακτώντας το νταμπλ.

Η ομάδα της Νέας Ιωνίας επικράτησε 23-22 του ΠΑΟΚ στο «Σπίτι του Χάντμπολ» παρά τα 7 τέρματα της Ξανθιώτισσας Ελένης Προκοπίδου στην Κεπεσίδου και με 3-0 νίκες στην σειρά των τελικών, πανηγύρισε τον τίτλο της πρωταθλήτριας για 4η συνεχόμενη χρονιά.

Αξίζει να σημειωθεί ότι φέτος η Νέα Ιωνία νίκησε τον ΠΑΟΚ και στα έξι ματς που συναντήθηκαν, ενώ από
πέρσι στο φινάλε της σεζόν τρέχει ένα σερί οχτώ νικών απέναντι στον «δικέφαλο»! Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με εναλλαγές στο σκορ, ανατροπές και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ στο 10:58 ξέφυγε με 6-3 με την Προκοπίδου να είναι πολύ καλή, αλλά η Νέα Ιωνία απάντησε με σερί 6-0 και προσπέρασε με τρία γκολ (6-9) στο 18:10 με την Μίλασιτς.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά μείωσε το σκορ και το ημίχρονο, ολοκληρώθηκε ισόπαλο 11-11. Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα πέρασε μπροστά (11-13) με τον ΠΑΟΚ να κάνει την ανατροπή και να προηγείται 15-13 στο 37’, ενώ στο 45’ ξέφυγε με +5 (19-14) με την Κολοτζιέφσκα.

Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΟΚ έλεγχε το ματς, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νέα Ιωνία με σερί 2-8 στο 57’ πέρασε μπροστά με  21-22 και η αρχηγός Φραγκούλα Παπανικολάου (22-23) στο 58:30 πέτυχαν δύο κρίσιμα γκολ, χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα τους. Ο ΠΑΟΚ είχε επίθεση για περισσότερο από ένα λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, ώστε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.