Μια “ανάσα” από τον τίτλο η Νέα Ιωνία της Κεπεσίδου που νίκησε τον ΠΑΟΚ παρά τα τέσσερα τέρματα της Προκοπίδου

Τη νίκη που τη φέρνει μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος σημείωσε η Νέα Ιωνία της Μάγδας Κεπεσίδου που επικράτησε 21-16 του ΠΑΟΚ της Ελένης Προκοπίδου και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών στην Α1 χάντμπολ γυναικών.

Ο «δικέφαλος» του Βορρά ήταν σαφώς πιο ανταγωνιστικός σε σχέση με τον 1ο τελικό και κατάφερε να ελέγξει το μεγαλύτερο μέρος του πρώτο ημιχρόνου όπου ήταν πίσω με 9-8 αν και προηγήθηκε με 0-4 και 6-8  πέντε λεπτά πριν το τέλος του.

Στο δεύτερο μέρος η Νεα Ιωνία με ένα σερί  10-2 από το 6-8, που της έδωσε προβάδισμα νίκης με 16-10 στο 41’ επικρατησε τελικά με 21-16, με την Κεπεσίδου να πραγματοποιεί 15 επεμβάσειςμ, ενω η Προκοπίδου κατάφερε και σκόραρε εναντίον της 4 τέρματα και θα προσπαθήσει να παρει την ρεβάνς στο επόμενο ματς στην Θεσσαλονίκη την Παρασκευή.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 3-5, 4-6, 6-8, 9-8 (ημχ.), 11-9, 15-10, 16-12, 16-13, 18-14, 21-16