ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Ήττα στις Σέρρες για το Δημοκρίτειο και η πρόκριση στο φάιναλ φορ θα κριθεί στην Κομοτηνή

Την ήττα με 52-46 γνώρισε στις Σέρρες το Δημοκρίτειο από τον ΑΟΣ, που ισοφάρισε σε 1-1 τη μεταξύ τους σειρά. Έτσι η πρόκριση στο final four θα κριθεί το άλλο Σάββατο στην Κομοτηνή.

Το Δημοκρίτειο αν και έπαιξε πολύ καλή άμυνα έμεινε πολύ χαμηλά στην επίθεση, κάτι που του στέρησε το δικαίωμα να διεκδικήσει τη νίκη και μαζί να πάρει και την πρόκριση.

Το παιχνίδι ήταν κακό και νευρικό, με τον ΑΟΣ να προηγείται με 14-11 στην πρώτη περίοδο με 14-11 και με 26-20 στο ημίχρονο, ενώ είχαν προηγηθεί και με 20-11, με το Δημοκρίτειο να μην μπορεί να βρει ρυθμό και λύσεις στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα των Σερρών να διατηρεί διαφορά 5-6 πόντων και το Δημοκρίτειο στο τέλος της περιόδου να μειώνει σε 33-30. Μάλιστα η ομάδα της Κομοτηνής με σερί 0-7 προηγήθηκε στις αρχές της τέταρτης περιόδου με 33-37, όμως η συνέχεια άνηκε στην ομάδα των Σερρών, που με σερί 18-6 προηγήθηκε με 51-43, φτάνοντας στο τελικό 52-46 και ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Διαιτητές: Δημάδης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 14-11, 26-20 (ημίχρονο), 33-30, 52-46 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ (Σιουσιουλούδης): Χατζηστεφάνου 16 (3), Χορτομάρης Σ. 8 (2), Μπουτάκογλου 20, Στόικος 8, Μπεντιούλης, Τερζής, Στάμος, Αναστασιάδης, Καρακώστας, Χορτομάρης Γ.

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Καρυπίδης – Δόλωμα): Γιαννακόπουλος 4, Πολίτης 4, Μπούντας 8, Ζολώτας 7 (1), Ιωσηφίδης 11, Στασινόπουλος 9, Οικονομάκης 3 (1), Νταγιάντης, Κώστας.