ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Με ανατροπή η Φιλία Ορεστιάδας ισοφάρισε τη σειρά με τον Απόλλωνα και πάει για την πρόκριση στη Δράμα

Με ανατροπή στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Φιλία Ορεστιάδας νίκησε με 65-63 τον Απόλλωνα Δράμας, ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και την επόμενη Κυριακή θα πάει στην πόλη της Ανατολικής Μακεδονίας για να διεκδικήσει στο τελευταίο παιχνίδι την πρόκριση στο final four του πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Ορεστιάδας ήταν πολύ κακή αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Δράμας, η οποία προηγήθηκε με 21-23 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 34-42 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία άρχισε σταδιακά να μειώνει τη διαφορά, με  τον Απόλλωνα να προηγείται στο τέλος της τρίτης περιόδου με 50-55. Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε μεγάλη μάχη. Η Φιλία βελτίωσε πολύ την άμυνα της, ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο, με την είσοδο του Κατσιαβριά στο παιχνίδι να δίνει ώθηση στο παιχνίδι της Φιλίας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα το παιχνίδι πήγε στις βολές, με την ομάδα της Ορεστιάδας να είναι πιο ψύχραιμη, φτάνοντας στο τελικό 65-63.

21-23, 34-42 (ημίχρονο), 50-55, 65-63 (τελικό αποτέλεσμα)