ΕΠΣ Έβρου: Πολλές εκπλήξεις στην κορυφή και απρόοπτα στην Β’ Κατηγορία! Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

 

Με τους αγώνες της 21ης αγωνιστικής στον Νότιο Όμιλο και της 20ης σε Βόρειο και Κεντρικό Όμιλο συνεχίστηκαν το Σαββατοκύριακο  τα πρωταθλήματα της ΕΠΣ Έβρου στην Β’ κατηγορίας.

Στον Βόρειο όμιλο αν και δεν αγωνίστηκαν τα Ρίζια λόγω πένθους στον Κυπρινο (θυμηθείτε ΕΔΩ) είναι η κερδισμένη ομάδα της αγωνιστικής αφού το Νεοχωρι ηττήθηκε στην Στέρνα και ίσως το ντερμπι την επόμενη αγωνιστικη στο Νεοχώρι δεν θα έχει σημασία εαν η ΠΑΕ ριζίων επικρατήσει του Κυπρίνου.

Στον Κεντρικό ομιλο δυο αγωνιστικές πριν το φιναλε γίνεται μάχη ανάμεσα σε Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς, Ορφέας Σοφικού, αλλά και την Ένωση Κυανής Ασβεστάδων που εκμεταλλέυτηκε τα στραβοπατήματα των δυο πρωτοπόρων και μέιωσε την διαφορά στους 2 από την κορυφή. Βέβαια ξεχωρίζει ο τραυματισμός του πάικτη του Σοφικού που κατάπιε την γλώσα του στο παιχνίδι με το Ελληνοχώρι (Θυμηθείτε ΕΔΩ).

Τέλος και στον Νότιο Όμιλο γίνεται μάχη αν και εκεί απομένων 5 αγωνιστικές ακόμα με τον Μαιστρο να δεχεται βαριά ήττα έκπληξη από τον αδύνατο ΑΟ Μοναστηρίου και πλεονν οι μαχη να επικεντρωνεται στην ΠΑΕ Νιψα και την Νίκη Απαλού που συνέχισαν με νίκες.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
20η Αγωνιστική
Ένωση Οινόης-Π.Α.Ε. Πενταλόφου 2-2
Ασπίδα Θουρίου-Δόξα Ορεστιάδας 6-1
Ορφέας Δικαίων-Ομόνοια Φυλακίου 4-0
Δόξα Στέρνας-ΑΟ Νεοχωρίου 2-1
Ηρακλής Σαγήνης-Ακρίτας Ορμενίου 5-3
Π.Α.Ε. Ριζίων-Θύελλα Κυπρίνου (3/5)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΠΑΕ Ριζίων 53 (48-17)*
—————————-
2. ΑΟ Νεοχωρίου 49 (73-23)
3. ΠΑΕ Πενταλόφου 35 (27-17)
4. Ακρίτας Ορμενίου 33 (42-36)
5. Ηρακλής Σαγήνης 31 (38-33)
6. Θύελλα Κυπρίνου 28 (35-29)*
7. Ένωση Οινόης 28 (30-24)
8. Δόξα Στέρνας 28 (32-32)
9. Ασπίδα Θουρίου 19 (22-27)
10.Δόξα Ορεστιάδας 18 (38-50)
11.Ορφέας Δικαίων 10 (17-56)
12.Ομόνοια Φυλακίου 5 (17-76)

* Οι Π.Α.Ε. Ριζίων και η Θύελλα Κυπρίνου εχουν αγώνα λιγότερο

Β’ ΕΠΣ ΕΒΡΟΥ – ΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
20η Αγωνιστική
AΟ Τυχερού-Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 2-7
Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ)-Πυρσός Σιδηρούς 2-1
Θύελλα Παλιουρίου-ΠΑΟΚ ΟΦ Ισαακίου 1-6
Ακρίτας Δαδιάς-Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς 0-0
Ορφέας Σοφικού-Δόξα Ελληνοχωρίου 1-1
Δόξα Δόξας-Αναγέννηση Μεταξάδων 3-0 α.α.

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1.Ένωση Λυκόφης Κορνοφωλιάς 48 (47-15)
——————————-
2. Ορφέας Σοφικού 47 (43-18)
3. Ένωση Κυανής Ασβεστάδων 46 (61-21)
4. Ακρίτας Δαδιάς 36 (44-25)
5. Δόξα Δόξας 35 (47-30)
6. Δόξα Ελληνοχωρίου 33 (34-26)
7. Άρης Πραγγίου (Κ20 ΑΕΔ) 28 (31-29)
8. AΟ Τυχερού 24 (36-42)
9. ΟΦΙ Ισαακίου 23 (38-38)
10.Πυρσός Σιδηρούς 15 (30-45)
11. Θύελλα Παλιουρίου 7 (17-75)
12.Αναγέννηση Μεταξάδων (αποχώρησε)

Β’ ΕΠΣ ΈΒΡΟΥ-ΝΟΤΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ
21η αγωνιστική
ΑΕ Ν. Χιλής-Νίκη Απαλού 0-3
ΑΟ Μοναστηρακίου-Α.Ο. Μαΐστρου 4-1
ΑΟ Δορίσκου-Ασπίδα Βρυσούλας 5-0
Ατρόμητος Άβαντα-ΑΟ Αγνάντια (K20 Εθνικός) 3-1
Π.Α.Ε Νιψας-Α.Ο.Καππαδοκών 3-1
ΑΟ Μάκρης-ΑΕΚ Έβρου 5-0
Ρεπό: ΑΟ Αρίστεινου

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. ΠΑΕ Νιψας 48 (52-4)*
—————————–
2. Νίκη Απαλού 45 (56-19)*
3. ΑΟ Μαΐστρου 42 (46-29)
4. ΑΟ Μάκρης 37 (35-20)*
5. Ατρόμητος Άβαντα 33 (33-23)
6. ΑΕ Ν. Χιλής 32 (34-38)
7. ΑΟ Αρίστεινου 30 (39-29)*
8. ΑΟ Δορίσκου 28 (47-28)*
9. ΑΕΚ Έβρου 23 (28-42)*
10.Ασπίδα Βρυσούλας 14 (26-54)*
11.ΑΟ Μοναστηρακίου 17 (25-50)
12.ΑΟ Καππαδοκών 9 (17-43)*
13.ΑΟ Αγνάντια (Κ20 Εθνικός) 3 (15-67)

*Με αστερίσκο οι ομάδες που έκαναν το ρεπό τους

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here