ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Πάλεψε αλλά λύγισε στο τέλος η Φιλία Ορεστιάδας από τον Απόλλωνα Δράμας

Την ήττα με 73-65 γνώρισε η Φιλία Ορεστιάδας από τον Απόλλωνα Δράμας στο πρώτο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς. Η Φιλία πλήρωσε το κακό ξεκίνημα που είχε στο παιχνίδι, πάλεψε όμως και κατέβασε τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους, όμως στο τέλος οι λεπτομέρειες ήταν αυτές που έγειραν την πλάστιγγα στο νικητή.

Ο Απόλλων Δράμας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι πιάνοντας θα λέγαμε στον ύπνο τη Φιλία, πήρε διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 23-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Ορεστιάδας ισορρόπησε και δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 37-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φιλία έκανε την αντεπίθεση της και κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα, με τον Απόλλωνα να κλείνει την τρίτη περίοδο μπροστά με 56-51. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ορεστιάδας πάλεψε, ο Απόλλων διατηρούσε προβάδισμα 3-6 πόντων και στο τέλος έφτασε στο τελικό 73-65 κάνοντας το 1-0 στη σειρά αγώνων.

Δεκάλεπτα: 23-12, 37-27 (ημίχρονο), 56-51, 73-65 (τελικό αποτέλεσμα)

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Ουζουνίδης): Σαββουλίδης 25 (3), Θεοδωρίδης 13 (2), Βουλτσίδης 9, Τσακαλάκης 10, Χρήστου 5, Κοντούρης 3 (1)