Είδε την τεράστια ανατροπή του Ολυμπιακού στην Πόλη ο ΣΔΚ Θράκης! Στα ίσια η σειρά, στο ΣΕΦ κρίνεται η πρόκριση

Πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός επικράτησε στο Αμπντί Ιπεκτσί της Αναντολού Εφές με 62-74, ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2 και πήρε πίσω το πλεονέκτημα έδρας, με την πρόκριση στο Final Four της Κωνσταντινούπολης να κρίνεται πλέον στο τελευταίο παιχνίδι στο ΣΕΦ την Τρίτη 2 Μαΐου.

Το παρόν σε ακόμα ένα παιχνίδι ελληνικής ομάδας στην Πόλη έδωσε ο ΣΔΚ Θράκης, τα μέλη και οι φίλοι του οποίου βρίσκονται στην Κωνσταντινούπολη από την Τρίτη. Αυτό ήταν και το τελευταίο ταξίδι για τη φετινή περίοδο, με τον ΣΔΚ Θράκης να δίνει ραντεβού με τις ελληνικές ομάδες και τη διοργάνωση την επόμενη χρονιά.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι, με την Εφές να προηγείται με δέκα πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (16-6 και 18-8) και με 27-14 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν την άμυνα τους και κατάφεραν να μειώσουν σε 38-35, το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 συνεχόμενα τρίποντα, άρχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα μεταφέροντας το άγχος στην τουρκική ομάδα και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 54-55. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν καθόλου το προβάδισμα και τρία λεπτά πριν το τέλος προηγήθηκαν με 57-68, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 62-74.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι από το 28′ ως το 39′ η Εφές σκόραρε μόνο μια φορά εντός παιδιάς.

Δεκάλεπτα: 21-14, 38-35 (ημίχρονο), 54-55, 62-74 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 2, Χάνεϊκατ 4 (7 ριμπ.), Μπαλμπάι 3 (1), Μπράουν 9 (1), Οσμάν 8 (7 ριμπ.), Γκρέιντζερ 17 (1 τρίπ., 8 ασ.), Ερτέλ 6, Πολ 4, Ντάνστον 7 (2/9 δίπ., 11 ριμπ.), Κερκ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1/6 τρίπ.), Μπιρτς 9, Γιανγκ 4 (7 ριμπ.), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 18 (5/11 τρίπ.), Ουότερς 3, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 8 (2), Μάντζαρης 3 (1).