Πρωτιά για τον Χαρούν Μολλά του Θράκα Ιππέα στη 1η Ανάβαση Μαιάνδρων Νέστου (+photos)

Τη πρώτη θέση κατέκτησε ο Χαρούν Μολλά από τον Θράκα Ιππέα στον ποδηλατικό αγώνα δρόμου μαζικής ανάβασης 20 χιλιομέτρων «Ανάβαση Μαιάνδρων Νέστου».

Ο αγώνας διοργανώθηκε από τον Ποδηλατικό Σύλλογο Ξάνθης «Ο Πήγασος», σε συνεργασία με το Δήμο Τοπείρου, σε μια υπέροχη τοποθεσία με αρκετούς ποδηλάτες να παίρνουν μέρος και συμμετοχή της ”αφρόκρεμας” των αθλητών της Βόρειας Ελλάδας. Ο Θράκας Ιππέας είχε αρκετές συμμετοχές και ο Μολλά Χαρούν του έφερε την πρωτιά, κερδίζοντας τον πρωταθλητή δρόμου Βορείου Ελλάδος Γιάννη Κυριακίδη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Θράκας Ιππέας έκανε το 1-2, αφού πέρα από την πρωτιά του Χαρούν Μολλά είχαμε και την 2η θέση από τον Άγγελο Φραγκούλη. Από εκεί και πέρα 5ος αναδείχθηκε ο Γιάννης Αλιφιέρης και 6ος ο Σωτήρης Μαλάτος. Σημαντική ήταν επίσης η παρουσία του ΑθανάσιουΚαβουρτζικλή , ο οποίος αν και με δανεικό ποδήλατο βοήθησε τον μικρό Χρήστο Βαλασίδη να κερδίσει τη 3η θέση στη κατηγορία των εφήβων.