Εντυπωσίασαν οι Xanthi Runners στο «2ο Θεαγένιο Δρόμο Θάσου»

Με τέσσερις αθλητές πήραν μέρος οι Xanthi Runners στον στον αγώνα υπεραπόστασης των 104 χιλιομέτρων του «2ου Θεαγένιου Δρόμου Θάσου», με εξαιρετικές επιδόσεις.

Την καλύτερη επίδοση από τους τέσσερις δρομείς την πέτυχε ο Αθανάσιος Μπαμπάτσος ο οποίος κάλυψε την απόσταση των 104 χλμ. κάτω από τις 10 ώρες και συγκεκριμένα σε χρόνο 9 ώρες 46 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα τερματίζοντας στην 5η θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Παναγιώτης Σιδηρόπουλος τερμάτισε 12ος με χρόνο 11:04:03, ο Γρηγόρης Λαμπάκης 20ος με χρόνο 12:06:56, ενώ μαζί του τερμάτισε και ο Κρις Ευστρατίου, ο οποίος ήταν ένα δευτερόλεπτο πιο αργός.

Η διαδρομή του «2ου Θεαγένιου Δρόμου Θάσου» ήταν ιδιαίτερα απαιτητική και με μεγάλο βαθμό δυσκολίας, καθώς η θετική υψομετρική ήταν περίπου 1400μ., με αποτέλεσμα να καθιστά την όλη προσπάθεια των αθλητών ακόμη πιο δύσκολη, ενώ ουσιαστικά πρόκειται για την απόλυτη περιμετρική διάσχιση του νησιού της Θάσου.