Λύγισαν στο τέλος οι κορασίδες του ΓΑΣ από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας και η πρόκριση στην Τελική Φάση απομακρίνεται

Την ήττα με 46-36 γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή από τον Απόλλωνα Πτολεμαΐδας για τη 2η αγωνιστική της Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων, με την ομάδα της Πτολεμαΐδας να γίνεται πλέον το απόλυτο φαβορί για πρόκριση στην Τελική Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και τα κορίτσια του ΓΑΣ πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό για τη νίκη, που θα έχριζε αυτές σαν φαβορί. Οι ομάδες συμβάδιζαν για 30 λεπτά στο σκορ, με τον Απόλλωνα να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο με 11-10. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κορίτσια του ΓΑΣ προηγήθηκαν με 11-14, όμως η ομάδα της Πτολεμαΐδας κατάφερε και ισοφάρισε, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το ημίχρονο ισόπαλες με 18-18.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε με 23-26, όμως ο Απόλλωνας με ένα σερί 7-2 πέρασε μπροστά με 30-28, το οποίο ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πτολεμαΐδας προηγήθηκαν με 37-30 και 41-36, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας από τον ΓΑΣ. Τα κορίτσια της Κομοτηνής προσπάθησαν να μειώσουν για να μπουν ξανά στο παιχνίδι, όμως η ομάδα της Πτολεμαΐδας αύξησε και άλλο τη διαφορά, φτάνοντας στο τελικό 46-36.

Με τη νίκη αυτή ο Απόλλων Πτολεμαΐδας έχει δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, ενώ ο ΓΑΣ έχει μία νίκη σε δύο αναμετρήσεις. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας οι Τιτάνες Παλαμά νίκησαν την Ιερισσό με 50-23, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στο τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 11-10, 18-18 (ημίχρονο), 30-28, 46-36 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσανακτσίδης-Γαβρίδης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ (Καψάλης): Σιδηροπούλου, Παπαγρηγορίου, Καραφουλίδου 1, Τρυφωνίδου 7(1), Δανιηλίδου 8, Κουρτίδου 10(1), Σιδέρη 3(1), Μίγκου, Δανιήλ, Αντωνίου 17, Πασχαλίδου, Παπαδοπούλου.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Δόλωμα-Σερμάκη): Κωφίδου 11, Γιαννακίδου, Νικολαϊδου 16, Δανιήλ 3, Ζάντζα, Φαλαλάκη 6.