Ξεκίνημα με το δεξί για τον ΓΑΣ Κομοτηνή στη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων

Έχοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα τα κορίτσια του ΓΑΣ Κομοτηνή νίκησαν με 42-34 την πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΧ Ιερισσό, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο τις προσπάθειές τους στη Β’ Φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων.

Η ομάδα της Κομοτηνής προηγήθηκε με 14-9 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 27-21 στο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο του αγώνα, αλλά μην μπορώντας να ξεφύγει στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι, με τον ΓΑΣ να προηγείται στο τρίτο δεκάλεπτο με 35-30 και με όπλο την καλή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο (δέχθηκε μόλις 4 πόντους) να φτάνει δίκαια στο τελικό 42-34.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος για το Βορρά, ο Απόλλων Πτολεμαΐδας δικαιολόγησε τον τίτλο του φαβορί και νίκησε εύκολα τον Πανεδεσσαϊκό με 61-35, ενώ ρεπό είχαν οι Τιτάνες Παλαμά.

Αύριο ο ΓΑΣ αντιμετωπίζει την ομάδα της Πτολεμαΐδας, με το νικητή να παίρνει προβάδισμα για την πρώτη θέση και την πρόκριση στην Τελική Φάση του Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 14-09, 27-21 (ημίχρονο), 35-30, 42-34 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παπαδοπούλου Κ.-Αναστασιάδης

ΓΑΣ ΚOMOTHNH (Δόλωμα-Σερμάκη): Κωτσίδου 10, Μπαχτσεβάνη, Γιαννακίδου 4, Ισμαήλ-Τσαούς, Νικολαϊδου 13(1), Βουτσά, Δανιήλ 12, Ζάντζα, Φαλαλάκη 3.

ΙΕΡΙΣΣΟΣ (Κούλλιας-Σουλτάνη): Ισάκις, Πασχαλά 12, Τζέλιου 11, Κουμαντσιώτου, Σαρακατσάνη, Μπαλτά 2, Τζαμαλή 7, Χριστοδούλου 2.