ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Προσωρινά στην κορυφή το Δημοκρίτειο που νίκησε τον Αίαντα στο ντέρμπι της Κομοτηνής

Τη 19η νικη του στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής, το οποίο κέρδισε για δεύτερη φορά φέτος στο ντέρμπι της πόλης τον Αίαντα, αυτή τη φορά με 66-53 και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή τους βαθμολογικού πίνακα του δευτέρου ομίλου, εκμεταλλευόμενο το γεγονός ότι ο Λεύκιππος δεν αγωνίστηκε λόγω του τελικού του Κυπέλλου.

Το Δημοκρίτειο είχε από την αρχή το προβάδισμα, όμως ο Αίαντας ήταν μαχητικός και δεν άφηνε τους πρωτοπόρους να ξεφύγουν στο σκορ. Έτσι το Δημοκρίτειο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-11 και το ημίχρονο με 30-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό και προηγήθηκε με 50-39 και παρά την προσπάθεια του Αίαντα στην τέταρτη περίοδο να μειώσει, έφτασε στο τελικό 66-53 (φωτογραφία από την εφημερίδα “Χρόνος”).

Δεκάλεπτα: 17-11, 30-23 (ημίχρονο), 50-39, 66-53 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Ντούρας, Κιοσσές

ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Δόλωμα): Γιαννακόπουλος 4, Πολίτης, Νταγιαντής 2, Ζολώτας 10 (1), Κώστας 2, Ιωσηφίδης 18 (2), Ρυακιωτάκης 5 (1), Στασινόπουλος 20, Οικονομάκης 5

ΑΙΑΝΤΑΣ (Οικονομίδης): Σαββάκης, Παχιαδάκης 1, Μπορμπίδης 5 (1), Λάππας 7, Ουζουνίδης, Τερζίδης, Λοΐζος, Κοτσαρίδης 12, Ζολώτας 6, Οικονομίδης 22 (4)