Γ’ Εθνική: ΓΑΣ από τα παλιά, πέρασε από τη Νεάπολη με μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο

Πραγματοποιώντας πολύ μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή επικράτησε με 66-84 της Νεάπολης στη Θεσσαλονίκη, επέτρεψε στις νίκες μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες και παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εκπληκτική εμφάνιση για τον ΓΑΣ Κομοτηνή από τους Βελή και Καλατζή, οι οποίοι πέτυχαν double double. Ο πρώτος πέτυχε 29 πόντους με 6 τρίποντα, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάoυντ, ενώ ο δεύτερος πέτυχε 20 πόντους και έδωσε και 10 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, με τη Νεάπολη να διατηρεί το προβάδισμα με 25-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 41-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΓΑΣ Κομοτηνή με εκπληκτική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί με 56-65 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε κάτι, με τους παίκτες της ομάδας της Κομοτηνής να παίζουν εκπληκτική άμυνα και να δέχονται μόλις 10 πόντους, φτάνοντας έτσι στο τελικό 66-84, το οποίο δείχνει να καταδικάζει την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε υποβιβασμό.

Δεκάλεπτα: 25-22, 41-38 (ημίχρονο), 56-65, 66-84 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Παζώλης, Λελούδας

ΠΚ ΝΕΑΠΟΛΗΣ (Τασσόπουλος-Χατζηπαναγιώτου): Αμανατίδης 2, Νικολαϊδης 12, Φαρμάκης 2, Χύτας 4, Ζεϊμπέκης 16(5), Χριστοφόρης 7 (1), Καραγιαννάκης 9 (1), Δημητρόπουλος 2, Τσιώρας, Ταουκίδης 5, Χριστοδούλου 1, Αποστολίδης 6 (1).

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Λεμονίδης): Σαββίδης, Καραγιώργος, Σκεμπής 2, Αθανασίου, Καναράς 2, Σιμάκης 14, Καλατζής 20 (4τρ., 10ασ.), Βελή 29 (6τρ., 10ρ.), Καραμπέκης 11, Χαλίλ 4, Μπίτατζης, Πασαλίδης 2.