Super League: «Δώρο» Ουζουνίδη στην Ξάνθη στις καθυστερήσεις που μένει ζωντανή στην μάχη της πεντάδας! Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Η Ξάνθη μπορεί να μην κατάφερε να κερδίσει και να απώλεσε σημαντικούς βαθμούς για την μάχη της πεντάδας, παρ’όλα αυτά όμως μείωσε την διαφορά από την ΑΕΚ που στο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκού του Εβρίτη και πρώην κόουτς της Ξάνθης, Μαρινού Ουζουνίδη γνώρισε την ήττα, με τον κόουτς του τριφυλλιού να κάνει στην ουσία ένα δώρο στην παλιά του ομάδα, δίνοντας της και πάλι ελπίδες.

Στα Γιάννενα η Ξάνθη, έχασε τους δύο πόντους μέσα από τα χέρια της, αφού μέχρι και τις καθυστερήσεις του αγώνα με τον ΠΑΣ, νικούσε, αλλά τελικά δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης και οι δυο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Ενώ, λοιπόν, η λογική έλεγε πως πλέον και μετά από τρία σχετικά αρνητικά αποτελέσματα έλεγε πως το παιχνίδι της πεντάδας έχει χαθεί, ήρθε ο Παναθηναϊκός του Μαρίνου Ουζουνίδη, και έκανε ένα καλό δώρο στην Ξάνθη, αφού πήρε το διπλό στο ΟΑΚΑ στο ντέρμπι της 26ης αγωνιστικής και έδωσε την ευκαιρία στην Ξάνθη, να μειώσει την διαφορά από την ΑΕΚ, έστω και για ένα βαθμό.

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, λοιπόν, στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός που αρχικά είχε προηγηθεί με 0-2 με τα γκολ των Κλωναρίδη και Μπέργκ, χαλάρωσε και δέχθηκε την ισοφάριση στο 77ο λεπτό από τον Πέκχαρτ και ενώ προηγουμένως είχε μειώσει ο Χριστοδουλόπουλος. Παρ’όλα αυτά ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο έστω και στις καθυστερήσεις με γκολ και πάλι του Μπέργκ να πάρει και πάλι το προβάδισμα και να φύγει με το τρίποντο, βάζοντας και πάλι την ΑΕΚ σε μπελάδες και δίνοντας ελπίδες στην Ξάνθη. Με ήττα επίσης συνέχισε και ο Πλατανιάς, που είναι ο έτερος διεκδικητής της πέμπτης θέσης, που ταξίδεψε στον Πειραιά αλλά δεν κατάφερε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα, και πλέον ισοβαθμούν με την Ξάνθη στην 6η θέση.