Συλλέκτρια μεταλλίων η Αναστασία Καρακατσάνη του Εθνικού! Χρυσή και στα 10χλμ του Διεθνούς Μαραθωνίου Μ. Αλέξανδρος

Η πρωταθλήτρια του ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης Αναστασία Καρακατσάνη ήταν η νικήτρια και στα 10χλμ του Αλεξανδρειου Δρόμου, δηλαδή στο αγώνισμα των 10.000 μέτρων που διεξήχθη παράλληλα με τον 12 Διεθνή Μαραθώνιο «Μέγας Αλέξανδρος» στην Θεσσαλονίκη.

Η Καρακατσάνη ολοκλήρωσε την διαδρομή σε 34 λεπτά και 52 δευτερόλεπτα αφήνοντας 2η την Ειρήνη Μιχαλά (37:16) και 3η την Βασιλική Καραγεωργάκη (37.45). Την εκκίνηση του αγώνα, στο Δημοτικό Στάδιο Αμπελοκήπων, έδωσε ο Δήμαρχος Αμπελοκήπων – Μενεμένης Λάζαρος Κυρίζογλου.

Στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 10.000μ. των ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Κώστας Γκελαούζος (31:09) που έτρεξε με τη WIND Running Team, αφήνοντας πίσω του τον Ιάσωνα Ιωαννίδη (31:45) και τον Θεόδωρο Αναγνώστου (33:12).

Ο τελικός αριθμός των εγγεγραμμένων δρομέων ήταν και φέτος εντυπωσιακός και έφτασε τους 20.729 (2.073 εγγραφές στο Μαραθώνιο, 12.037 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ., 4.619 στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 10.000μ. και 2.000 παιδιά στα 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων).

Στο Μαραθώνιο δρόμο των 42,195 χλμ. θριάμβευσε ο αθλητής του διοργανωτή Τρίτων Θεσσαλονίκης Μιχάλης Παρμάκης, ο οποίος πέρασε την αψίδα του τερματισμού στη Λεωφόρο Μεγάλου Αλεξάνδρου, στο ύψος του Αγάλματος του Μακεδόνα στρατηλάτη, με χρόνο 2 ώρες 28:16 τρέχοντας με τη Volkswagen Running Team.

Στο βάθρο τον ακολούθησε ο Κυριάκος Συμιριώτης (2 ώρες 30:31), επίσης της Volkswagen Running Team, ενώ την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Ιλίρ Κελέζι από την Αλβανία (2 ώρες 35:14). Στις γυναίκες το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Σόνια Τσεκίνι-Μπουδούρη με χρόνο 2 ώρες 47:05, αφήνοντας πίσω της τη Μαρία Βράιτς από την Κροατία (2 ώρες 50:57), που τερμάτισε στο βάθρο για άλλη μια χρονιά (ήταν επίσης 2η πέρσι και 3η πρόπερσι), ενώ την τριάδα έκλεισε η Στεφανία Λεοντιάδου (2 ώρες 58:44).

Στο Μαραθώνιο συμμετείχαν επίσης η κάτοχος του πανελλήνιου ρεκόρ της κατηγορίας γυναικών, Μαρία Πολύζου και οι Παραολυμπιονίκες του Ηρόδικου Κομοτηνής Μάκης Καλαράς και Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, που κάλυψαν με χειρήλατο αναπηρικό αμαξίδιο την απόσταση Πέλλα – Θεσσαλονίκη.

Την εκκίνηση του αγώνα, στο Άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου στην κεντρική πλατεία Πέλλας, έδωσε ο Δήμαρχος Πέλλας, Γρηγόρης Στάμκος.

Στο Δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ., που είχε την πολυπληθέστερη συμμετοχή, πρώτευσε ο Γιώργος Μίνος, με 2ο τον Αντώνη Παπαδημητρίου και 3ο τον Στράτο Μαυριδόπουλο.

Στις γυναίκες, τη νίκη κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η πανελληνιονίκης του Μαραθωνίου Ράνια Ρεμπούλη. Η Αθηνά Κοΐνη κατέκτησε τη 2η θέση, ενώ στην 3η θέση τερμάτισε η Βασιλική Κωνσταντινοπούλου.

Παράλληλα με το επίσημο αγωνιστικό πρόγραμμα διεξάχθηκε ο Δρόμος 1.000μ. Μαθητών Δημοτικών Σχολείων, ο οποίος συνδιοργανώθηκε με τον οργανισμό «Το Χαμόγελο του Παιδιού». Στην αφετηρία, στην Πλατεία Αριστοτέλους, βρέθηκαν 2.000 παιδιά ηλικίας 9-12 ετών, που αμέσως μετά τον τερματισμό τους είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα ξεχωριστό πρόγραμμα δημιουργικής απασχόλησης.