Γ’ Εθνική: Ήττα εντός προγράμματος για τον ΓΑΣ Κομοτηνή από έναν ανώτερο αντίπαλο

Την ήττα με 53-77 γνώρισε στην Κομοτηνή από τον Παναθλητικό ο ΓΑΣ, παρότι για ένα ημίχρονο πάλεψε να παραμείνει κοντά στο σκορ. Στην επανάληψη όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης, δείχνοντας την ανωτερότητα της, έφτασε εύκολα στη νίκη, βρίσκοντας πολλές λύσεις από την περιφέρεια.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κακό και για τις δύο ομάδες. Ο ΓΑΣ είχε πρόβλημα στην επίθεση, όμως με την άμυνα του κρατούσε τον Παναθλητικό χαμηλά στο σκορ. Όμως στο τελευταίο τρίλεπτο η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρίσκοντας λύσεις έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά με 7-14. Η ομάδα της Κομοτηνής αντέδρασε με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου και με σερί 10-2 πέρασε μπροστά με 17-16, όμως με δικό του σερί 0-8 ο Παναθλητικός πέρασε μπροστά με 17-24. Ο ΓΑΣ μείωσε και πάλι σε 22-24, όμως με όπλο το περιφερειακό σουτ ο Παναθλητικός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 26-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθλητικός προηγήθηκε με 33-43, όμως ο ΓΑΣ μείωσε σε 42-48. Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης πάτησε γκάζι και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον ΓΑΣ να αντιιδράσει. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 48-61, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ πέτυχε μόλις 5 πόντους, με τον Παναθλητικό να φτάνει εύκολα στο τελικό 53-77.

Δεκάλεπτα: 07-14, 26-33 (ημίχρονο), 48-61, 53-77 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές : Παπαγεωργίου-Σαρακενίδης

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 3 (1), Γκουτσίδης-Σερμάκης, Σκεέπη 11 (1), Αθανασίου, Βέλη 5 (1), Καναράς, Σιμάκης 16 (2), Καλατζής 7 (1), Καραμπέκης 3, Πιτατζής, Χαλήλ 8.

Παναθλητικός Πειραματικό ( Γεροφώτης): Τσεσμετζής 3 (1), Αρνίδης 14 (4), Χατζημιχαηλίδης 8 (1), Καλούτσικος 8, Μαυροματίδης 7 (1), Τσιακίρης 3 (1), Μπάκος 13 (3), Κασούρας 5, Μαδεμλής, Φωτιάδης 6.