Γ΄Εθνική: Τρένο η ΑΕ Κομοτηνής πέρασε και από την Περαία και παρέμεινε σε τροχιά ανόδου

Ανεβάζοντας την απόδοση της στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕ Κομοτηνής πέρασε από την Περαία, κερδίζοντας τον Ζέφυρο με 67-74 και παρέμεινε ισόβαθμη στη δεύτερη θέση με τον Παναθλητικό.

Ο Ζέφυρος ξεκίνησε καλά το παιχνίδι προηγήθηκε με 12-0 στην αρχή και με 21-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτπου, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κλείνει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή 34-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Κομοτηνλης έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Αρχικά προηγήθηκε με 51-54 στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, ενώ στην τέταρτη περίοδο διατηρούσε προβάδισμα ασφαλείας φτάνοντας δίκαια στο τελικό 67-74, δίνοντας την ευκαιρία στον Σωτήρη Κοκκινόπουλο να περάσει στο παιχνίδι και τον Ζεκιριέ από την παιδική ομάδα.

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-33 (ημίχρονο), 51-54, 67-74 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Παζόλης

ΖΕΦΥΡΟΣ (Τσολάκης): Μυτιληναίος, Μυλωνάς 15, Αλεξανδρίδης 6 (2), Ουρκέρολγου 1, Τσιούντος 23 (6), Τσιόγκας, Πατίκας, Σταφυλάς 5 (1), Μυστιλιάδης 14 (3) Κλουντός 3 (1).

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταμετέλος 16 (2), Καραμανλής, Χονδρόπουλος 13 (3), Βάκρινος 2, Λεχούδης 17 (4), Σαρημπαλίδης, Κουτσοβασίλης 8 (2), Καραμπέκης 7, Μπορμπίδης, Βαχαρίδης, Παλάκης 11 (1), Ζεκιριέ.